Vazektomi Nedir?

Gebelikten korunma yöntemleri arasında kalıcı bir korunma sağladığı için tercih edilen vazektomi (meni kanalı ameliyatı), erkeğin her iki tarafında bulunan kanalların bağlanması ve spermlerin meniye karışmasının önlenmesi işlemidir. Erkeklere ait bir korunma yöntemi olan vazektomi erkekte sperm hücrelerinin testislerden, depolandıkları bölgelere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak bozulması işlemi olarak da tanımlanabilir.

Vazektomi Nasıl Uygulanır?

Lokal anestezi altında (uyuşturularak) gerçekleşen vazektomi ufak bir kesiden vaz deferenslerin kesilip bağlanması şeklinde uygulanır. Operasyon esnasında skrotum adı verilen testis torbalarında küçük bir kesik açılır ve bu kesikten sperm kanalları dışarıya çıkartılır. Çıkartılan kanallar birbirlerine bağlanarak kanallardan küçük bir kesik alınır ve ardından koter adı verilen bir cihazla kanallar yakılarak tahrip edilir. Bu tahrip işlemi bir daha bu kanalların içerisinden sperm geçişini mümkün kılmayacak bir işlemdir. Tüm bu işlemler sonrasında cilde kendiliğinden eriyen dikiş konur ve operasyon tamamlanır. 

Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için hasta operasyon esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir. Takip eden süreçte hastanede yatmayı ya da uzun istirahati gerektirmez. Kısa süreli bir dinlenme sonrası hasta günlük hayatına dönebilir.

Erkeklerin testislerinde üretilen spermlerin, spermlerin depolandıkları yere aktarılmalarına engel olan vazektomi sayesinde cinsel ilişki sırasında spermler kadın rahmine geçiş yapamaz. Testis içerisinde kalan spermler zamanla vücudun kendisi tarafından yok edilerek ortadan kaybolur. 

Vazektominin Avantajları ve Dezavantajları

Vazektomi kalıcı ve ömür boyu süren bir doğum kontrol yöntemidir. Çocuk düşünmeyen çiftler için ideal bir yöntem olan vazektomi hamilelik korkusu olmadan cinsel ilişkinin keyifli geçmesine yardımcı olur. Bununla birlikte vazektomi operasyonu sırasında bağlanan vas deferenslerin meni sıvısı üretimi ile ilgili herhangi bir ilgisi olmadığı için erkeğin meni miktar ve görünüşünde herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Erkek operasyon ile birlikte herhangi bir sperm ve hormon üretimi değişikliğine uğramaz, cinsel istekte, cinsel aktivitede hiçbir değişiklik ortaya çıkmaz.

Vazektominin dezavantajı ise kalıcı bir yöntem olmasıdır. Eğer çift ileride çocuk sahibi olmak istiyorsa yine bir operasyon ile kanalların açılabilmesi mümkündür ancak bu her zaman başarılı olmayabilir. Kanallar açılsa dahi sperm sayısı hiçbir zaman başlangıçtaki sayı miktarına dönmeyeceği için gebe kalma ihtimali de çok düşük bir ihtimaldir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir