Vajinismus Nedir? Neden Olur?

Kadınlar arasında sıkça görülen rahatsızlıklardan biri olan vajinismus, vajina girişi çevresindeki kasların istemsiz kasılması sonucu meydana gelir. Kaslarda oluşan spazm cinsel ilişkinin ağrılı olmasına yol açtığı gibi bazı durumlarda ilişkinin imkansız hale gelmesine sebep olabilir. Farklı formlarda görülebilen vajinismus daha çok cinsel ilişki sırasında gözlenir ancak bazen doktor muayenesi ve tampon koyma sırasında da oluşabilir.

Vajinismus Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında cinsel ilişkiye girememe ve cinsel ilişkiden korkma durumu olarak bilinen vajinismus birçok kadın için istem dışı gelişen bir durumdur. Kadın cinsel istek duymasına rağmen ilişki gerçekleşemez ya da gerçekleştiğinde ağrı ve acı hissi meydana gelir. Bu durumun temelinde genellikle yanlış ve sağlıksız cinsel mesajlar yatar. Cinsel ilişki sırasında ağrı korkusu, hamilelik korkusu, cinsel kötü kullanım, aşırı heyecan, yetersiz seks eğitimi, aşırı tutucu eğitim, aile korkusu, güvensizlik gibi faktörler vajinismusa yol açabilir. Vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de genel belirtiler aşağıdaki gibidir :

  • Cinsel ilişkinin ağrılı ve çok zor geçmesi
  • Cinsel ilişki sırasında farklı pozisyonlara geçiş yapılamaması ya da zor yapılması
  • Cinsel ilişki sırasında vajina içine penisin ancak bir kısmının girebilmesi
  • Cinsel ilişkiden korkma, ilişkiye başlayamama
  • İlişki sırasında bacakları açamama
  • Vajina içerisine tampon yerleştirememe
  • Jinekolojik muayenelerden korkma ve çekinme
  • Vajinal ultrasona girememe, smear testi yaptıramama

Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismusun tedavi edilebilmesi için cinsel ilişki esnasında ağrıya sebep olan tıbbi ve fiziksel durumların ortadan kaldırılması gereklidir. Kimi zaman vulvodiniya/vestibulodiniya, pelvis iltihabı hastalıkları (PID), over kisti,  idrar yolları enfeksiyonları,vajina enfeksiyonları, vajina kuruluğu da cinsel ilişkide ağrıya sebep olabilir. Bu rahatsızlıkların ortadan kaldırılması ağrının da ortadan kalkmasına, kadının ilişki esnasında rahatlamasına yardımcı olur. Bununla birlikte hastaya korkusunu yenebilmesi için psikoterapi uygulanabilir ancak psikoterapi tek başına yeterli bir yöntem değildir. Psikoterapi ile birlikte hastaya, hastalık pelvik tabanı kaslarının istem dışı kasılması sonucu meydana geldiği için egzersiz önerilebilir. Vajinismus tedavisinde psikoterapi ve cinsel eğitim önerilen tedavi yöntemleri arasında yer alır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.