Vajina Kokusu Neden Olur? Nasıl Giderilir?

Kadınların sıkça yaşadığı ve varlığından bir hayli rahatsız olduğu kötü vajina kokusu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Normalde her organın kendine has bir kokusu olduğu gibi vajinanın da kendine has, rahatsız etmeyen bir kokusu vardır. Ancak vajina hem sürekli kapalı kaldığı hem de nemli bırakıldığı için bazen balık kokusuna benzeyen, rahatsız edici bir koku oluşturabilir. Vajinada gelişen bu kötü koku, beraberinde kaşıntı, akıntı, yanma, tahriş gibi belirtiler de gösteriyorsa bir enfeksiyon ya da bir hastalık varlığı söz konusu olabileceği için mutlaka dikkate alınmalı ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Vajina Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Vajina kokusu; en sık genital bölgenin temizliğinin ihmal edilmesi ve genital bölgenin uzun süre nemli kalması faktörlerinden kaynaklı kötü koku oluşturur. Bununla birlikte az su tüketimi, regl dönemi, mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, bakteriyel enfeksiyonlar ve pelvik inflamatuar hastalık vajinada kötü kokuya sebep olabilir.

Vajinal Koku Belirtileri Nelerdir?

Her vajinanın kendine has bir kokusunun olması ile birlikte bu doğal koku her gün değişebilen bir yapıya sahiptir. Ancak kimi durumlarda vajinada meydana gelen koku anormal boyutlara ulaşabilir. Çok basit bir şekilde fark edilebilen vajinal kokunun en önemli belirtisi vajinadan gelen kötü balık kokusudur. Bununla birlikte vajinanın aşırı kuruması, vajinal kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler de vajinal kokunun ve vajinada bir problem olduğunun habercisi olabilir.

Vajinal Koku Nasıl Geçer?

Vajinal koku, bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa uygun bir şekilde tedavi edilmelidir. Ancak ilaç kullanımı dışında bazı şeylere dikkat etmek vajinal koku ve bakteriyel vajinoz riskinin azalmasında yardımcıdır. Vajinanın hassas pH dengesini bozan işlemlerden kaçınmak ( vajinal duş, vajinayı sabun, duş jeli gibi maddeler ile yıkamak vb. ), vajinanın içinde veya çevresinde kokulu veya aromalı ürünler kullanmamak ( parfüm, kokulu tamponi kokulu ped vb. ) , cinsel eş sayısını sınırlandırmak ve daha güvenli bir seks yapmak vajinal koku oluşumunu önlemek için dikkate alınması gereken önlemlerdir. Bununla birlikte bol su tüketmek, bol rahat ve hava alabilen kıyafetler giymek, iç çamaşırların pamuklu olmasına özen göstermek, regl döneminde tampon ve pedleri sık sık değiştirmek ve herhangi bir belirtide vakit kaybetmeden doktora başvurmak vajinal kokuyu önlemek için başvurulması gereken yöntemlerdir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir