TOT Ameliyatı Nedir?

Stres tip idrar kaçırma rahatsızlığında başarılı bir tedavi yöntemi olan TOT ameliyatı spinal anestezi ya da sedasyon altında yapılabilen bir ameliyat türüdür. İdrar kaçırma problemi, kişinin kendi isteği dışında meydana gelen bir problemdir. Günlük yaşamı son derece kötü etkileyen, sosyal ve hijyenik açıdan kişiyi oldukça rahatsız eden idrar kaçırma problemi hormon eksikliği, pelvik taban kaslarının zayıflığı, nörolojik hastalıklar, zor doğum yapmak, rahim ameliyatları gibi birçok farklı sebepten meydana gelebilir. Bölgedeki bağ doku ve kasların zayıflaması sonucu ortaya çıkan idrar kaçırma problemi TOT ameliyatı ile başarılı bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır.

TOT Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açılımı Trans Obturator Tape olan TOT ameliyatı yeni bir tedavi yöntemidir. İlk kez 2001 yılında tarif edilen bu yöntemde vajinal yolla yapılan ince bir kesi ile (polipropilen mesh) adı verilen bir bant özel bir iğne yardımı ile yerleştirilir ve üretral kanal yükseltilir. Ameliyat mesanenin etrafında bulunan ve zayıflamış durumda olan doku ve kasların güçlendirilmesi prensibine dayalıdır. Ameliyatın amacı idrar kaçırmayı önlemek, bunu sağlamak için bağ dokularını ve kasları güçlendirmektir. Ameliyatta sentetik yapıda bir destek şeridi her iki bacağın iç tarafından ve mesanenin etrafından geçirilir. TOT sling ameliyatında karın bölgesinden herhangi bir kesi yapılmaz, ameliyat vajen bölgesinde idrar çıkış yerinin 1 cm aşağısından yapılan 1cmlik küçük bir kesiden girilerek gerçekleştirilir.
TOT ameliyatı yaklaşık on beş ila yirmi beş dakika arası sürmektedir. Ancak eğer bu süreye farklı kombin ameliyatlar da dahil olursa süre uzayabilir. TOT ameliyatı sırasında vajene kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için ameliyat sonrası dikiş alınmasına gerek yoktur. Spinal anestezi ya da sedasyon altında yapılabilen TOT ameliyatı sonrasında hasta hemen iyileşme göstererek günlük hayatına geri dönebilir.
İdrar kaçırma rahatsızlığı için uygulanan TOT ameliyatının başarı oranı oldukça yüksektir ancak her ameliyatta olduğu gibi TOT ameliyatı sonrasında da hastada enfeksiyon görülebilir. Bunu engellemek için TOT ameliyatı sonrası hasta kendi kişisel hijyenine dikkat etmeli, doktorunun önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmaya devam etmelidir. Hasta ağır kaldırma ve kabız olma gibi durumlardan da bir süre kaçınmaya çalışarak ameliyat sonrası oluşabilecek problemlerin önüne geçebilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.