Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz ve doğum sırasında meydana gelen ağrıları azalttığı için tercih edilme oranı artış gösteren suda doğum, popülerliği giderek artan bir doğum yöntemidir. Aslında doğum vajinal yolla gerçekleştiği için normal doğumun bir çeşidi olan suda doğum özel olarak hazırlanmış küvetlerde ılık suyun içinde gerçekleştirilir. Epidural doğum gibi ağrısız gerçekleşmeyen ancak suyun etkisi ile ağrıların azaltılması hedeflenen suda doğum, ülkemizde bazı özel ve devlet hastanelerinde gerçekleştirilebilir.

Suda Doğumun Amacı Nedir?

Su altında doğum gerçekleştirmenin amacı, suyun rahatlatıcı etkisi ile anne adayının stresinin azaltılması, doğumun daha hızlı ve daha rahat geçmesinin sağlanmasıdır. Suda yapılan doğum ile doğumda kullanılan ağrı kesici ilaçların azaltılması da sağlanabilir. Bununla birlikte perine-vajina kaslarının suyun etkisi ile gevşetilmesi anne adayının doğum sırasında kendini daha iyi hissetmesine, daha az ağrı çekmesine ve doğumun çok daha rahat geçmesine yardımcı olur.

Suda Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Suda doğum işleminin gerçekleşebilmesi için öncelikle doğum için özel olarak hazırlanmış küvetin içi, 37°C civarında olan su ile doldurulur. Suyun çok sıcak olması  anne adayının kan dolaşımında değişimlere yol açabileceği ve ani tansiyon düşüklüğü ile plasentaya giden kan akımlarında azalmalar görülebileceği için 37°C ‘nin tüm doğum boyunca sabit tutulması gerekmektedir. Küvet doldurulduktan sonra doğum sancıları başlayan anne adayı havuza alınır. Suyun içerisine oturan anne adayında, suyun etkisi ile birlikte kısa süre içerisinde sakinleşme ve gevşeme belirtileri gözlenir.

Bu esnada doğumu gerçekleştirecek doktor ya da ebe doğum sırasında kullanması gereken ekipmanları ile birlikte havuza girerek doğumu gerçekleştirir. Doğum sırasında bebeğin vücudu tamamen dışarıya çıkana kadar bebek su yüzüne çıkarılmaz. Bebek bu sırada ihtiyacı olan oksijeni göbek kordonu aracılığı ile almaktadır bu yüzden göbek kordonu bebek su yüzeyine çıkarıldığında kesilir. Anne karnından çıkan bebek 7-10 saniyelik bir süre içerisinde kafasına ve yüzüne dokunularak sudan çıkarılır ve anne ile buluşturulur.

Anne adayının suyun içerisinde çok uzun süre kalması aşırı terleyerek sıvı kaybına yol açabileceği için doğumun mümkün olduğunca hızlı ve kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.