Spiral Nedir? Nasıl Takılır?

Halk arasında yaygın olarak spiral adı ile bilinen rahim içi araç (Ria) bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılır. Tüplerde bir şekilde döllenmiş bir yumurtanın rahim içine yuvalanmasını önleyen spiraller polietilen (plastik) bir yapıya sahiptir. Rahim içine sığacak büyüklükte tasarlanmış T şeklinde bir alet olan spirallerde lastik gövdenin etrafına bakır tel ya da progesteron hormonu eklenmiştir. Tüm spirallerin ucunda çıkartılması sırasında kolaylık sağlaması amacı ile bir ip bulunmaktadır.

Spiral Nasıl Etki Eder?

Spiral rahim içine yerleştirildikten sonra bu bölgede yabancı bir madde olarak algılanır. Yabancı cisim reaksiyonu adı verilen bu reaksion ile vücut kendisi için yabancı olan maddeye bir tür savaş açar ve yabancı maddenin vücut için olası zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya çalışır. Bunu yaparken hücreler yabancı cismin olduğu bölgede toplanarak inflamasyon oluşturur ve bu inflamasyon döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini önler. Bu yüzden gebeliğin rahme yuvalanmasını önlemek için korunmasız ilişki sonrası acil koruma amaçlı olarak yerleştirilebilir.

Kimler Spiral Taktırabilir?

Son 12 ay içinde pelvik iltihabi hastalık, gonore ve klamidya enfeksiyonu geçirmemiş olan, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için yüksek risk grubunda olmayan kadınlar spiral taktırabilir. Ayrıca emziren anneler doğumdan 40 gün sonra, daha önceden en az bir doğum yapmış, rahim ağzında yarası ve adet düzensizlikleri olmayan kadınlar, farklı sebepler ile doğum kontrol hapı veya diğer hormonal yöntemleri kullanamayan kadınlar, yüksek etkili ve uzun süreli bir doğum kontrol yöntemi arayan kadınlar spiral taktırabilir.

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral takılmadan önce kişinin adetsiz bir dönemde, jinekolojik muayene yaptırması ve rahminin spiral için uygun olup olmadığını öğrenmesi gereklidir. Spiral; rahim ağzı adet kanaması sırasında hafifçe açılmış olduğu için kanamanın ilk günlerinde takılır. Ayrıca düşükten, kürtajdan ya da doğumdan hemen sonra da takılabilir. Spiral takımı, özel bir aparat ile kolay bir şekilde gerçekleşmektedir, hasta çok fazla ağrı yaşamaz. Ancak yine de hastaya spiral takılmadan yarım saat kadar önce işlem sırasında ya da sonrasında yaşanabilecek krampları azaltması için ağrı kesici alması önerilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.