Rektosel Nedir?

Rektum adı verilen kalın bağırsağın son kısmının vajina içine fıtıklaşması durumuna rektosel adı verilir. Rektum vajinaya doğru bir keselenme meydana getirir ve dışkılama sırasında bu keselenme ıkınma sonucu iyice belirginleşmeye başlar. Daha çok kadınlarda görülen rektosel dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Rektosel Nasıl Gelişir? Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik ve doğum rektoselin en önemli sebeplerinden biridir. Birden fazla doğum yapma, uzamış zorlu doğumlar, doğumda forceps kullanımı gibi faktörler rektoseli tetikleyebilir. Rektosel nadir olarak hiç doğum yapmamış kadınlarda ya da histerektomi sonucunda da görülebilir. Rektoselin bir diğer sebebi pelvik taban üzerinde oluşan baskıdır. Kronik kabızlık ve ıkınma, kronik öksürük veya bronşit, sıkça ağır kaldırma, aşırı kilo ve tuvalette uzun süre oturma pelvik taban kaslarında zayıflamaya yol açarak rektosel gelişimine sebep olabilir. Yaş ve genetik faktörler de rektosel sebepleri arasında yer alır.

Rektosel Belirtileri

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Vajina içinde bir kitle hissi
  • Vajina dışarı sarkacakmış gibi hissetme
  • Dışkılama esnasında sürekli ıkınma, parça parça dışkılama
  • Dışkılarken tıkanma hissi
  • Bağırsaklarda tam boşalamama
  • Pelvik bölgesinde basınç
  • Ağrı
  • Huzursuzluk hissi

Rektosel Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

Rektosel tanısı jinekolojik muayene ile konulur. Rektosel eğer belirti vermiyorsa tedaviye gerek kalmadan beslenme biçiminde yapılan değişiklikler ile iyileşebilir. Lifli beslenme ve bol su tüketimi rektosel tedavisinde oldukça önem taşır. Bol lifli gıdalar ve bol su tüketimi bağırsak hareketlerini düzenler, dışkının kuru ve sert olmasını engelleyerek makattan kolay geçmesine yardımcı olur. Bunu sağlamak için hastaya ekstra lifli ürün desteği ve/veya dışkı yumuşatıcı ilaç verilebilir.

İlaç ve beslenme tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda, şikayetler hala devam ediyorsa rektosel ameliyatı gerekebilir.  Rektosel ameliyatı makat, rahim ya da karın bölgelerinden uygulanır. Hastaya ameliyattan önce kegel egzersizleri önerilir. Kegel egzersizlerinin yeterli olmadığı noktada ameliyat ya da lazer ile tedavi uygulanabilir. Hastanın ameliyat sonrası kabız kalmaması, beslenme düzenine dikkat etmesi hastalığın iyileşmesi açısından sonra derece önemlidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.