Rahim Duvarı Kalınlaşması

Rahim duvarı kalınlaşması, endometrium dediğimiz rahim iç duvarının normalden daha fazla kalınlaşması sorunu olarak tanımlanır. Rahim duvarı (endometrium dokusu) her ay adet dönemi ile birlikte vücuttan dışarıya atılan bir dokudur. Rahim duvarında bulunan hücrelerin gereğinden fazla büyümesi ile meydana gelen kalınlaşma, adet dönemi süresince yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonlarındaki dengesizlikten dolayı oluşur.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Meydana Gelir?

Endometrium dokusu kadınların her ay yaşadıkları adet döneminde, yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonuna yanıt verecek şekilde işlemektedir. Östrojen hormonu rahim duvarında meydana getirdiği kalınlaşmadan sonra salgılanan progesteron hormonu, endometriumda oluşan kalınlaşmayı yavaşlatarak durdurur. Bir süre sonra hormon seviyelerinde yaşanan azalma ile birlikte adet kanaması gerçekleşir ve kanama ile birlikte rahim duvarı yani endometrium dokusu vücuttan dışarıya atılır. Sağlıklı her kadında bu süreç her ay düzenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Ancak bazı yumurtlama problemlerinde progesteron hormonu gerektiği gibi salgılanma sürecini gerçekleştiremez. Bu da östrojen hormonunun kontrolsüz bir şekilde salgılanmasına ve rahim duvarının bundan olumsuz etkilenmesine yol açar. Endometrium devamlı bir şekilde östrojen hormonuna maruz kaldığı için rahim duvarındaki kalınlaşma kaçınılmaz olur ve rahim duvarı normalden fazla kalınlaşır.

Tedavi edilmezse kansere neden olabilen bu durum kadınlarda sıkça görülebilen sorunlardan birisi olmakla birlikte, mutlaka dikkate alınmalı ve teşhis edilerek tedavi edilmelidir.

Rahim Duvarı Kalınlaşması Belirtileri

  • Adet kanamalarının normalden daha ağır geçmesi
  • Adet kanamalarının normalden daha uzun sürmesi
  • İki adet arasının 21 günden daha kısa olması
  • İki adet arasında kahverengi lekelenmeler görülmesi
  • Menopoz sonrasında kanama

Rahim Duvarı Kalınlaşması Teşhis ve Tedavisi

Rahim duvarında kalınlaşma ultrason ile teşhis edilebilir ancak hastaya kesin bir tanı koyabilmek için rahim içinde doku örneği alınarak patolojik inceleme yapılması gereklidir. Rahim duvarı kalınlaşması teşhisi konduktan sonra uygulanacak tedavi kalınlaşmanın boyutuna, hastanın yaşına ve hastanın ileride çocuk isteyip istemediğine göre değişkenlik gösterebilir. Bazen basit bir kalınlaşmada hastaya ilaç tedavisi uygulanır ve hasta takibe alınır. Bu sürecin sonunda tedavinin başarısının anlaşılabilmesi için  ikinci bir biyopsiye ihtiyaç duyulur. Biyopsi sonucunda rahim duvarı kalınlaşmasının kansere dönüşme olasılığı varsa ve hasta ileride çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa rahim cerrahi ile tamamen alınabilir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir