Rahim Ağzında Yara Neden Olur?

Halk arasında rahim ağzında yara adı ile bilinen servikal erozyon, en sık rastlanan jinekolojik problemlerden birisidir. Skuamöz hücre adı verilen ve  rahim ağzının dış yüzeyini oluşturan hücrelerin kısmen olması ya da tamamen olmaması durumunda meydana gelir. Bu hücrelerin yerini rahim ağzı kanalının (endoservikal kanal) içinden gelen kolumnar hücreler almıştır. Kanal dokusu kırmızı ve hassas bir görünüme sahip olduğu için muayene esnasında yara ya da erozyon şeklinde tanımlanır. Ancak gerçekte herhangi bir yara ya da doku kaybı bulunmamaktadır.

Cervicit (servisit) rahim ağzı dokusunun iltihabı olarak tanımlanan rahim ağzı yarası genellikle bir enfeksiyona bağlı olarak gelişir. Cinsel ilişki esnasında penisin yarattığı travma ya da tampon vs. kullanımı da risk faktörü oluşturabilir. Yine vajinal enfeksiyonlar, krem ve prezervatiflerde bulunan kimyasal maddeler, sperm öldürücü ilaçlar da rahim ağzında yaraya sebep olabilir. Ayrıca hamilelik ve doğum kontrol hapı kullanımı da endoservikal dokunun dışa dönmesine sebep olabilir.

Rahim Ağzında Yara Belirtileri

Rahim ağzında yaranın en tipik belirtisi adetin bitiminden sonra meydana gelen akıntılardır. Genellikle kokusuz, şeffaf, beyaz bir akıntı vardır. Ancak eğer enfeksiyon durumu da mevcutsa akıntı iltihaplı ve kötü kokulu olabilir. Akıntı dışında anormal vajinal kanamalar da rahim ağzında yara belirtisidir. Bu bölgedeki doku daha hassas ve kırılgan olduğu için cinsel ilişki esnasında ve sonrasında hafif kanamalar ya da lekelenmeler meydana gelebilir. Rahim ağzında yara varlığında cinsel ilişkiden bağımsız olarak ara sıra kanama ve lekelenmeler de gözlemlenebilir.

Rahim Ağzında Yara Teşhis ve Tedavisi

Rahatsızlık jinekolojik muayene esnasında rahim ağzı spekulum ile  gözlenirken ve smear alınırken teşhis edilir. Muayenede yara şeklinde görülebilen bölgeye kesin tanı koyabilmek için smear, servikal biopsi, kolposkopi gibi  bazı ek tetkikler uygulanabilir.

Rahim ağzında yara genellikle kendiliğinden iyileşen bir rahatsızlıktır. Hastalığa sebep olan enfeksiyon, travma ya da kimyasal madde gibi faktörler tespit edildiğinde faktörün ortadan kaldırılması tedavi sürecini kolaylaştırır. Takip süresinde kendiliğinden geçmeyen, altta yatan herhangi bir nedeni bulunmayan ve hastanın yoğun akıntı ve kanama yaşadığı durumlarda  yakma (koterizasyon), dondurma (kriyoterapi)  gibi tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Rahim ağzında yara olan kadınların Smear tarama testlerini ihmal etmemesi Rahim ağzı kanseri taraması açısından önemlidir. Rahim ağzında olan yaraya müdahale etmeden önce Smear testinde anormallik olmadığını bilmek isteriz. Bu nedenle yıllık jinekolojik kontrollerinizi ihmal etmemeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.  

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.