Progesteron Hormonu Nedir?

Progesteron hormonu kadınlarda her ay düzenli bir şekilde salgılanan ve rahmi hamilelik için hazırlayan bir hormon türüdür. Progesteron miktarı menstrüel siklusun ikinci yarısından itibaren bir iki gün içerisinde yükselir ve ardından adet kanaması ile birlikte tekrar düşer. Kadınların doğum kontrol yöntemi olarak kullandıkları haplar progesteronun sentetik formlarıdır.

Yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonu olan progesteron ön hipofizden salgılanan lutein yapıcı hormonun kontrolü ile birlikte, yumurtlama döneminde üretilir. Progesteron hormonu embriyonun yani döllenmiş bir yumurtanın rahim duvarına yapışmasını ya da tutunmasını sağlamak amacı ile endometriumu (rahim duvarını) kalınlaştırmaya başlar. Ancak yumurta eğer uygun süre içerisinde döllenmezse vücut progesteron hormonunu salgılamayı azaltır ve rahim duvarı parçalanarak atılır, yani menstrüasyon (adet kanaması) gerçekleşir.

Embriyonun rahim duvarına tutunması ile ise yumurtalık sekiz hafta boyunca progesteron üretir. İlk sekiz haftanın sonrası ise yani hamileliğin kalan süresi boyunca plasenta progesteron üretimini gerçekleştirir.

Progesteron testi nedir? Ne işe yarar ?

Progesteron testi; progesteron hormonunun değerini ölçmek ve incelemek amacı ile uygulanan bir tür testtir. Kan tahlili ile birlikte yapılan testin sonucuna göre rahimde yumurtlama durumunun  olup olmadığı tespit edilir. Eğer test sonucu  10 ng/mg ve üstünde ise yumurtlama var anlamına gelir. Progesteron testi kısırlık ve  luteal faz defekti sorunları gibi rahatsızlıkların teşhisinde de önemli bir rol oynar.

Progesteron İlaçları (Progestin) Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Progesteron ilaçları hamilelik sırasında oluşabilecek düşük tedavisinde, habitüel abortus, preterm eylem (erken doğum) proflaksisi, infertilite (kısırlık) tedavisi ile birlikte IVF (tüp bebek) tedavileri, adet düzensizliğinin tedavisi gibi durumlarda kullanılır. Bununla birlikte progesteron ilaçları; PCOS (Polikistik over sendromu), endometrial hiperplazi, katameniel epilepsi ve menstrüasyonu geciktirmek amacı ile kullanılabilir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir