Perineoplasti Nedir?

Genital bölge operasyonları arasında yaygın bir ameliyat türü olan perineoplasti ( perine estetiği ) perine bölgesinin estetik olarak düzeltilmesi operasyonudur. Perine (perineum) bölgesi vajina girişi ile anüs arasındaki bölgeye verilen isimdir. Tek başına yapılabileceği gibi vajina daraltma işlemleri ile eş zamanlı olarak da uygulanabilen perineoplasti ameliyatı, doğum sonrası perine bölgesinde oluşan düzensizliklerin düzeltilmesi amacı ile gerçekleştirilir.

Perine Bölgesi Neden Düzensizleşir?

Perine bölgesi genellikle doğum sonrası düzensizleşir. Doğum esnasında yapılan ve epizyotomi adı verilen kesilerin sağlıklı bir şekilde iyileşmemesi perine bölgesinin düzensizleşmesine sebep olur. İşlem ile birlikte bölgede çöküntü ya da kabarıklık bırakarak iyileşmiş doğum izleri (epizyotomi skarları) çıkartılır ve bölge estetik anlamda daha iyi bir görünüme kavuşturulur.
Travmatik doğumlar, iri bebek / pelvis darlığına bağlı zor doğumlar, vakum yardımıyla gerçekleşen müdahaleli doğumlar, doğum sırasında atılan epizyo dikişlerinin iltihaplanması ya da açılması gibi faktörler de perine düzensizliğine sebep olabilir.

Perineoplasti Avantajları

Perineoplasti ameliyatı perine düzensizlikleri yaşayan kadınların estetik açıdan kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olan bir ameliyattır. Bununla birlikte kötü iyileşen epizyotomi izleri kimi durumlarda cinsel ilişki sırasında ağrı ve acıya yol açtığı için, operasyon bu şikayetin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Perine düzeltme ameliyatı sadece doğum yapmış kadınlara uygulanan bir ameliyat değildir. Vajina ile anüs arasındaki cilt katlantılarının alınmasını talep eden doğum yapmamış kadınlara da perineoplasti uygulanabilir.
Perineoplasti; genital bölgenin estetik ve güzel bir görünüm kazanması, cinsel ilişki sırasında vajina girişindeki sıkılığın arttırılması ve vajen girişindeki açının düzeltilerek ilişki sırasında klitoris ve G noktası uyarılarının arttırılması için uygulanabilen bir ameliyattır.

Perineoplasti Nasıl Yapılır?

Perineoplasti lokal anestezi altında yapılır. İşlem sırasında bölgedeki cilt ve cilt altı dokusu baklava dilimi (diamond shape) şeklinde çıkartılır ve atılan yeni dikişlerle ameliyat tamamlanır. Perinem dokusunun içe doğru çekili (çökük) görünümde olduğu durumlarda dokuya karbondioksit lazer ve cilt altı yağ enjeksiyonu uygulamaları da gerçekleştirilebilir. Estetik ve fonksiyonel anlamda pek çok yararı bulunan perineoplasti ameliyatı tek başına yapılabildiği gibi labioplasti (iç dudak estetiği), klitoral hudoplasti ile birlikte vajina daraltma ve perine estetik ameliyatları hep birlikte aynı seansta da yapılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.