Pelvik Enfeksiyon Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, pelvik iltihabi hastalık, PID gibi isimleri bulunan pelvik enfeksiyon kadın genital organlarında en fazla hasar bırakan enfeksiyon türlerinden biridir. Vajen veya serviksten yukarıya doğru üst genital bölgeye yayılan mikroorganizmaların sebep olduğu pelvik enfeksiyon genellikle cinsel ilişki esnasında bulaşır. Ayrıca kimi zaman doğum sırasında, kürtaj sırasında ya da ameliyat kaynaklı olarak da kadınlarda ortaya çıkabilir. Çok eşlilik, rahim içi araç kullanımı, vajinal duş, AİDS ve bakteriyel vajinosis de pelvik enfeksiyona sebep olan diğer faktörler arasında yer alır. 

Pelvik Enfeksiyon Belirtileri

Ciddi bir enfeksiyon türü olan pelvik enfeksiyon rahimde, fallop tüplerinde veya yumurtalıklarda meydana gelir. Üreme organlarını etkileyen ve tedavi edilmezse kısırlık gibi ciddi sonuçlara sebep olan pelvik enfeksiyonun bazı belirtileri aşağıdaki gibidir: 

  • Pelvik ve alt abdomen ağrısı
  • Vajinal akıntı
  • Aralıklı ve ilişki sonrası kanama
  • Pelvik muayenede hassasiyet
  • Servikal hareketlerde ağrı

Pelvik Enfeksiyonun Riskleri Nelerdir?

Çoğunlukla eklem ağrıları ile karıştırılan ve bu yüzden tedavide geç kalınan pelvik enfeksiyon tedavi edilmediği durumlarda başta kısırlık ve düşük olmak üzere önemli sağlık problemlerine yol açabilir. Pelvik enfeksiyon ayrıca fallop tüplerinde tıkanmaya ve pelvis içi organlar arasında yapışıklığa yol açabilir. Cinsel ilişki yolu ile bulaşan pelvik enfeksiyon türüne gonore, yani halk arasında bilinen ismi ile bel soğukluğu denir. Bel soğukluğu dışında klamidya, mikoplazmalar, toksoplazma, tüberküloz basili, B grubu streptokoklar ve spiral kullanımı pelvik enfeksiyona yol açabilir. 

Pelvik Enfeksiyon Tanı ve Tedavisi 

Pelvik enfeksiyon tanısı koyabilmek için hastaya muayene, ultrason, laboratuar tetkikleri uygulanır. Pelvik enfeksiyon apendisit, endometriosis, adneksiyel kitle torsiyonu dış gebelik ve idrar yolu enfeksiyonları ile karıştırılabileceği için tanı aşamasında dikkatli olunmalı, tetkikler yeterli değilse hastaya laparoskopi yapılmalıdır. 

Hafif ve orta şiddettli pelvik enfeksiyon durumlarının tedavisinde hastalar ayakta tedavi edilebilir. Hastaya genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Bununla birlikte kimi durumlarda cerrahi (laparoskopik veya açık ameliyat) gerekebilir. Hastalık cinsel ilişki sebebi ile bulaşmışsa partner tedavisi uygulanır. 

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir