Pelvik Enfeksiyon Nedir?

Pelvik enfeksiyon ya da bir diğer adı ile pelvik iltihabi hastalık; rahim, yumurtalıklar ve tüplerde oluşan bakteriyel bir hastalık türüdür. Çoğunlukla polimikrobik yani birçok farklı türde mikrobun bir arada olduğu enfeksiyonlardır. Pelvik enfeksiyon vajinada (vajina, rahim ağzı) oluşan bakterilerin  üst kısma çıkarak rahme girmesi ve buradan tüp ve yumurtalara yayılması ile meydana gelir. Genellikle doğum, kürtaj, endometriyal biyopsi gibi işlemler sebebi ile meydana gelen pelvik enfeksiyon kadınlarda gebe kalamama riskini önemli derecede artıran bir rahatsızlıktır.

Pelvik Enfeksiyon Belirtileri Nelerdir?

Pelvik enfeksiyon oluşumunun en net ve yaygın belirtisi kasık ağrısı ve vajinal akıntıdır. Bu belirtiler dışında  hastada adet düzensizliği, aralıklı ve ilişki sonrası kanama, pelvik muayenede hassasiyet, servikal hareketlerde ağrı, idrar yaparken yanma, vajina içi sıcaklığın artması, ishal, ateş gibi belirtiler de gözlenebilir.

Pelvik enfeksiyon hastalığı cinsel yol aracılığı ile sıkça bulaşabilen bir hastalık türüdür. Kişinin çok eşli cinsel yaşamı bulunması ya da partnerinin çok eşli cinsel yaşamının olması pelvik enfeksiyon riskini artırır. Bununla birlikte spiral kullanımı da pelvik enfeksiyona sebep olabilir. Pelvik enfeksiyon risk faktörleri şu şekildedir;

  • Çok eşlilik (cinsel ilişki yaşı, saklığı, partner sayısı)
  • Rahim içi araç kullanımı
  • Önceden geçirilmiş PID riski
  • Genital yol cerrahi işlem (spiral takılması, HSG, histeroskopi, endometrial biyopsi, OPU…)
  • Cinsel yolla geçen enfeksiyon öyküsü,
  • Vajinal duş
  • Düşük sosyoekonomik düzey
  • Bakteriyel vajinosis
  • AİDS

Pelvik Enfeksiyon Tanı ve Tedavisi

Pelvik enfeksiyon tanısı; pelvik muayene, laboratuar tetkikleri ve gerekirse laparaskopi ile konulur. Laboratuvar testlerinde  iltihap hücrelerinde (lökosit) ve enfeksiyon parametrelerinde (CRP, sedimentasyon) artış gözlenebilir. Pelvik enfeksiyon tanısı konduktan sonra vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hafif olguların tedavi sürecinde kullanılan en yaygın yöntem antibiyotik tedavisidir. Ancak ağır olgularda, ağızdan tedavi ile düzelmeyen hastalarda, gebelerde ve ek hastalığın bulunması gibi durumlarda hasta kesinlikle hastanede yatarak tedavi görmelidir. Mutlaka partner tedavisi de gerektiren pelvik enfeksiyon tedavisinde antibiyotik tedavisinin yanında hastaya  cerrahi (laparoskopik veya açık ameliyat) tedavi de uygulanabilir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir