NST Nedir?

NST (nonstress test) bebeğin sağlık durumunu kontrol edebilmek amacı ile uygulanan basit bir yöntemdir.  Bebeğin anne karnındaki hareketleri, bu hareketlere bağlı olarak kalp atış hızı ve hızın değişkenliğinin izlendiği NST, genellikle gebeliğin 26. – 28. haftasından sonra uygulanır. Testin uygulanma anında bebeğin hiçbir şekilde strese girmemesinden dolayı nonstress test adını alan yöntemde rahim kasılmaları olmadığı için stres içermeyen test olarak geçer.

NST Nasıl Yapılır?

NST anne yatar pozisyonda iken uygulanır. Uygulanma esnasında annenin karnına fetal kalp atış hızını ve kasılmaları ölçebilmek için iki farklı prob takılır. Ortalama 20 – 30 dakika süren testte bebeğin hareket, kalp atış hızı ve kalp atış reaktivitesi ölçülür. İşlem esnasında kimi zaman bebek hareket etmeyebilir. Hemen korkulmaması gereken bu durum, bebeğin uykuda olmasından kaynaklanabilir. Eğer bebek uykuda ise bir hemşire küçük bir zil kullanarak bebeğin uyanmasını ve teste devam edilmesini sağlar. 

NST Neden Uygulanır? 

  • Eğer anne adayı bebeğin her zamanki gibi sık hareket etmediğini hissederse,
  • Plasentanın işlevsiz olduğuna dair şüpheler varsa,
  • Fetal distres gelişme olasılığı yüksekse,
  • Farklı bir sebep ile gebelik risk altındaysa NST testi uygulanabilir. 

NST testi sadece riskli gebeliklerde uygulanan bir test değildir. Genellikle 36. haftadan sonra takiplerde ultrasona ek olarak NST testi de yapılır. Tüm bunlar dışında eğer anne adayında diyabet, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, ikiz ya da daha fazla gebelik, daha önceden ölü doğum yapmış olmak, kansızlık, düşük amniyon sıvı seviyesi gibi faktörler mevcutsa NST gereklidir.

NST Kaçıncı Haftadan İtibaren Yapılır?

NST incelemesinin en güvenli sonuç verdiği dönem gebeliğin 34. haftası ve sonrasıdır. Ancak genellikle test gebeliğin 28. haftasından itibaren yapılmaya başlanır. NST rahim kasılmalarının en yoğun olduğu dönemler olan 34 ve 35. haftalardan itibaren belli aralıklar ile tekrar edilmeli ve bebeğin kalp atış hızı ve hızın değişkenliği takip edilmelidir. Çünkü eğer kasılmalarda ciddi bir artış varsa bu durum erken doğuma işaret edebilir. NST genellikle doğru sonuç vermeyeceği için gebeliğin 28. haftasından önce uygulanmaz. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.