Myomunuz Olabileceğini Belirten 4 bulgu

Kadın hastalıkları arasında en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri myomlardır. Myomlar tümör, ur ve rahim uru olarak da bilinirler. Birkaç milimetreden 20-30 santimetreye kadar değişken boyutlarda rastlanabilecek myomlar, bir tane olabileceği gibi çok daha fazla sayıda da olabilir. ( Bknz : Hamilelikte Miyom ) ( myom hakkında genel bilgi için site içinde yazı yönlendirmesi yapılacak)

Çoğunlukla tehlikesi bulunmayan ve rutin jinekolojik muayeneler esnasında fark edilebilen myomların olumsuz etkileri yerleştikleri yere göre değişebilir. Örneğin kimi myomlar adet kanamalarını artırırken, kimi myomlar doğum kanalını tıkayarak vajinal doğumu güçleştirebilir. Yine boyutu çok büyük olan myomlar bebeğin gelişimini olumsuz açıdan etkileyebilir. Peki rahimde myom olduğunu gösteren belirtiler nelerdir? Birlikte inceleyelim:

Myomunuz Olabileceğini Belirten Bulgular

1 . Adet Düzeninde Değişiklik

Adet kanamasının miktarında ve süresinde belirgin bir artış gözleniyorsa bu myoma işaret olabilir. Giderek uzayan ve miktar olarak da aynı oranda artan, sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyen, pıhtılar ile gelen kanamalar ve kanamaya ek olarak adet dışı dönemlerde de kanama ya da lekelenmeler myom bulgusu olarak düşünülebilir.

2 . Kasık Ağrısı

Myomlar yerleştikleri bölgeye ve büyüklüklerine göre çeşitli ağrılara yol açabilirler. Ağrılar özellikle yumurtlama zamanı ve adet zamanı ile farklı dönemlerde görüldükleri için myom belirtisi olarak değerlendirilebilir. Myomlar eğer çok hızlı bir büyüme yaşar ve kan akımı bu büyüme hızına uygun değilse bazı myom hücreleri ölebilir. Bu durum da kasık bölgesinde ağrılara yol açar. Ağrılar kasık bölgesinin sağ ya da sol tarafında değil genellikle tam ortada hissedilir.

3 . Sık İdrara Çıkma

Normal zamandan daha fazla idrara çıkma gereksinimi hissediliyorsa bu da myoma işaret edebilir. Bu hissin yanında çoğu zaman karnın alt kısmında dolgunluk hissi de oluşur. Bu durum myomların mesane bölgesine yakın olması ile oluşturdukları baskıdan kaynaklanır. Kimi zaman çok büyük myomlar bağırsağın son bölümüne baskı yaparak kabızlık hissine de yol açabilir.

4 . Karında Ele Gelen Şişlik ve Sertlik

Genelde büyük ya da çok sayıda myomun habercisi olan bu belirtide, ön tarafta bulunan pubik kemik üzerinde ele gelen bir şişlik ve sertlik görülür. Kimi zaman bu şişlik kilo artışı ile karıştırılabilir ancak kilo verilmesine rağmen şişlik ve sertlik azalmıyorsa panik yapmadan doktora muayene olmak en doğru davranış olacaktır.

Eğer yukarıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden muayene olmanızı öneririm. Jinekolojik muayene ve ultrason incelemesi sonucu doktorunuz uygun tanıyı koyarak tedavi için sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir