Mol Gebelik Nedir?

Halk arasında üzüm gebeliği adı ile de bilinen mol gebelik embriyonik gelişim döneminde, kökeni plasenta ve zarı oluşturan hücrelerden gelen bir hastalık türüdür. Mol gebelik türünde, koryonik villus adlı plasentayı rahim zarına bağlayan çıkıntılar sağlıklı gelişemez. Bu durum da rahim içerisinde bebek yerine hidatiform adlı bir kitlenin oluşmasına sebep olur. Hidatiform adlı kitle, döllenmiş yumurtada bulunan anormal kromozomların sebep olduğu plasenta dokusu tümörüdür. Mol gebelik döllenme esnasında babadan gelen iki kromozom takımının anneden gelen bir kromozom takımı ile birleşmesi ya da anneden hiçbir şekilde kromozom almaması sonucu ortaya çıkar. 

Mol Gebelik Türleri Nelerdir?

Mol gebeliğin komplet ve inkomplet olmak üzere 2 türü vardır. Komplet hidatiform ile gelişen gebelik türünde 46 kromozom vardır ancak buna rağmen embriyo bulunmaz. Kromozomların tümü babadan gelmektedir. Kan damarlarında fetal dolaşım gelişmez, plasenta hücrelerinde genişleme ve şişme gözlenir. Komplet mol gebelikte bebek gelişimi söz konusu değildir. İnkomplet hidatiformda ise gelişme geriliği ve anomalileri olan bebek ile birlikte anormal trofoblast hücreleri bulunur. 

Mol Gebelik Belirtileri

Mol gebelikler genellikle sağlıklı bir hamilelikte yaşanan belirtileri verir. Mol gebelik belirtilerinden bazıları aşağıdaki gibidir: 

  • Sabah bulantıları ve kusmalar,
  • Ciddi kramplar,
  • Hızlı kalp atışları,
  • Yüksek tansiyon,
  • Kahverengi akıntı,
  • Sık ve çok terleme,
  • Rahmin beklenenden büyük olması,
  • Rahmin sıkı değil de gevşek olması,
  • Embriyonik ya da fetal doku bulunmaması
  • Troid hormonlarında artış.

Mol Gebelik Tanı ve Tedavisi

Mol gebeliğin tanısı ultrason ile konulur. Ayrıca anne adayının gebelik hormonu olan bhCG değeri çok yüksek orandadır. Mol gebelikte tedavi iki aşamalıdır. İlk aşamada rahim içi boşaltılır. İkinci aşama ise takip aşamasıdır. Mol gebelik ne kadar erken teşhis edilir ve rahim boşaltılırsa işlem riski o kadar azalır. Çoğu mol gebelik döllenmeden itibaren birkaç hafta içerisinde fark edilebilir. İşlem normal kürtaj işleminden daha farklıdır bu yüzden tecrübeli bir doktor tarafından yapılması son derece önemlidir. Nadir de olsa hastanın yaşı, risk faktörleri ve ailesini tamamlaması göz önüne alınarak rahmin tamamen alınması da gerekli olabilir. 

Mol gebelik, habaset yani kanser niteliği bulundurma ihtimali olduğu için takibi yapılması gereklidir. Mol gebelik sonrası en az 1 yıl süre ile gebelik yasaklanır. 2 hafta aralar ile kanda bhCG ölçülür. Kan düzeylerinin normale dönmesi sonrası 6 ay süreyle ayda bir, ardından en az 6 ay süreyle 2 ayda bir bhCG düzeyleri ölçülür. Eğer bu süre boyunca düzeyler normal ilerliyorsa takip sonlandırılır ve gebeliğe izin verilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.