Menopoz Diyeti Nedir?

Genellikle 45-55 yaş arasında yaşanan menopoz, kadınlarda doğurganlık yetisinin artık mevcut olmadığı sürece verilen isimdir. Menopoz ile birlikte gelen ruhsal, hormonal ve fiziksel değişimler kimi kadınlarda kilo almaya sebebiyet verebilir ve birçok kadın menopoz döneminde alınan kiloların kalıcı olduğunu düşünür. Ancak bu tamamen bir yanılgıdır. Menopoz döneminde sağlıklı beslenmek ve hareketli bir yaşamı tercih etmek beraberinde aşırı kilo alma riskini de azaltacaktır. Bu yazımda menopoz döneminizde uygulayabileceğiniz menopoz diyeti ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Menopoz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Menopoz diyetinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi tercih edilmesidir. Beslenmede çeşitlilik sağlanmalı, vitamin ve mineral dengesi kurulmalıdır. Bu dönemde özellikle kalsiyum içeriği yüksek besinlerin tüketimi artırılmalı, yağ, tuz, kafein ve enerji içeriği yüksek besinlerin tüketimi kısıtlanmalıdır. Menopozda yaşanan hormonal değişiklikler metabolizmanın ve bağırsak faaliyetlerinin yavaşlamasına yol açtığı için suda çözünmeyen posa (buğday kepeği, tam buğday unu, sebzeler)  daha sık tüketilerek bu faaliyetler hızlandırılabilir.

Ana ve ara öğünlerde sebze ve meyvelere yer verilmeli, porsiyonlara et, tavuk, balık ya da kurubaklagiller mutlaka eklenmelidir. Yemekler buhar, ızgara ya da fırında pişirilmeli, yemeklere bitkisel özlü sıvı yağlar özellikle soya yağı ve erken hasat zeytinyağı gibi yağ türleri eklenmelidir. Menopoz diyetinde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de günlük su tüketiminin ortalama 8-10 bardak arası olmasıdır.

Menopoz Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Menopoz diyetinde mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında yumurta, kuru baklagiller, kırmızı et, beyaz et, balık çeşitleri, yoğurt, kefir gibi kaliteli protein kaynakları gelmektedir. Bununla birlikte tam tahıllı ekmek, kinoa, bulgur gibi karbonhidrat çeşitleri ve mevsim meyve ve sebzeleri mutlaka günlük beslenme programına dahil edilmelidir.

Diyet içerisinde kuru fasulye, bezelye, soğan, sarımsak, soya, brokoli, havuç, keten tohumu gibi fitoöstrojen olarak da adlandırılan besinler daha sık tüketilmeli, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler ara öğünlere eklenmelidir. Menopoz diyetinde mutlaka sağlıklı sıvı kaynakları artırılmalı, rezene, ıhlamur, yeşil çay, civanperçemi, anason, kekik gibi bitki çaylarından yararlanılmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.