Lohusada Meme İltihabı

Lohusalık döneminde meydana gelen ve meme ağrısı, şişkinlik, sıcaklık ve kızarma gibi belirtiler gösteren lohusada meme iltihabı bir tür meme dokusu inflamasyonudur. Mastit adı ile de bilinen bu meme iltihabı emziren annelerin yaşam kalitesini düşüren ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatsız eden bir durumdur. Bebeğin bakımının da zorlaşmasına sebep olan lohusa döneminde meme iltihabı  doğumdan sonra bir yıla kadar emzirmeye devam eden kadınlarda görülebilir.

Lohusada Meme İltihabı Risk Faktörleri ve Belirtileri

Lohusada meme iltihabı iki farklı sebepten gelişebilir. Bunlardan ilki memenin içinde kalmış olan süt ve tıkanmış süt kanallarıdır. Eğer emzirme esnasında annenin memeleri tamamen boşalmazsa, süt kanalları tıkanabilir. Oluşan bu tıkanma sütün geriye dönmesine yol açar ve bu da memede iltihaplanma yaratır. Meme iltihabının bir diğer sebebi de memeye giren bakterilerdir. Ciltte bulunan ve bebeğin ağzında yer alan bakteriler, annenin cildindeki çatlaklardan ya da annenin meme ucundan meme kanallarına ulaşabilir. Bu bakteriler memede birikmiş ve boşaltılmamış olan durgun durumdaki süt ile birleşip bir beslenme alanı yaratarak iltihaplanma oluşturur.

Lohusada meme iltihabı rahatsızlığının risk faktörleri arasında meme uçlarında yara ve çatlaklar bulunan, daha önce emzirme kaynaklı mastit geçiren kadınlar yer alır. Aynı zamanda sıkı sütyen giymek, memeler üzerinde baskı yaratmak süt akışını engellediği için lohusa döneminde meme iltihabına yol açabilir. Yanlış emzirme teknikleri, lohusa döneminde aşırı stresli ve yorgun olmak, kötü beslenme biçimi ve sigara kullanımı da lohusada meme iltihabına sebep olabilir.

Lohusa döneminde gerçekleşen meme iltihabı belirtileri ise şu şekildedir:

  • Memede şişkinlik
  • Meme hassasiyeti
  • Memeye dokununca sıcaklık hissetmek
  • Meme dokusunun kalınlaşması
  • Meme dokusunda kitle olması
  • Ciltte genellikle üçgen şeklinde olan kızarıklık
  • Annenin kendini hasta, yorgun gibi hissetmesi
  • Yüksek ateş

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Eğer yukarıda yer alan belirtilerden bir ya da birkaçı annenin emzirme döneminde görülüyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz. Meme iltihabı tedavisinde eğer enfeksiyon mevcutsa genelde 10 günlük bir antibiyotik tedavisi önerilir. Bununla birlikte ağrı kesici kullanmak da tedavide önerilen bir yöntemdir. Bunlar dışında annenin emzirirken memedeki sütü tamamen bitirmesi, bebeğin diğer memeye geçmeden önce bir tanesini bitirmesini sağlaması, annenin bir memeden diğerine geçerken pozisyon değiştirmesi ve sigara kullanımını bırakmak da lohusada meme iltihabı kapma ihtimalini azaltmak için uygulanması gereken yöntemler arasında yer alır.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir