Lazerle Vajina Daraltma Nedir?

Lazerle vajina daraltma son yılların giderek popülerliği artan kozmetik jinekoloji yöntemlerinden biri. Vajinal rejuvenasyon, vajina yenileme, vajina gençleştirme adları ile de bilinen işlem ile vajinanın daraltılarak yeniden gençleştirilmesi hedefleniyor. Cerrahi bir işlem olmadığı için risk oranı oldukça düşük olan vajina daraltma ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi yazımın devamında bulabilirsiniz.

Neden Lazerle Vajina Daraltma?

Vajina zaman içerisinde doğumlar, jinekolojik müdahaleler, yaşlanma, menopoz ve cinsel ilişkilerden kaynaklı olarak zayıflayarak genişleyebilir. Bu duruma sigara içenlerde ve kollajen bağ dokusu elastikiyeti zayıf olan kişilerde daha sık rastlanır. Lazerle vajina daraltma işleminde vajina içine uygulanan lazer ile vajinadaki kan akımı artırılmaya çalışılır. Aynı zamanda lazer sayesinde var olan kolajen bağ dokusunun uyarılır ve yeni kolajen bağ dokusu sentezi sağlanır. Tüm bunlar vajinanın yeniden sıkılaşmasına yardımcı olur. Lazerle vajinal daraltma cerrahi riski düşük olan bir operasyondur. Vajinoplasti işleminden farklı olarak vajinanın sadece giriş kısmı değil tümünün sıkılaştırılması sağlanır. Lazerle vajina daraltma işlemi orgazm sorunları olan ve cinsel tatminsizlik yaşayan kadınlar tarafından yaptırılabileceği gibi vajinasında ileri düzeyde genişleme olanlarda, idrar torbası sarkması ya da bağırsak sarkması olanlarda da uygulanabilir.

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır?

Lazerle vajina daraltma işlemi sırasında hasta jinekolojik muayene masasında yatış pozisyonundadır. İşlem lokal ya da genel anestezi gerektirmez, cerrahi bir kesi olmadığı için enfeksiyon riski bulunmaz. Lazerle vajina daraltma işlemi esnasında vajina içerisine bir lazer probu yerleştirilir ve bu prop ile vajinanın tümü enine ve boyuna olacak şekilde taranır. Bu taramalar vajina üzerinde sıkılaşma etkisi yaratarak vajinanın gençleşmesine yardımcı olur. Vajina daraltma işlemlerinde genellikle fraksiyone karbondioksit (CO2) ve erbium yag (er: yag) lazerler kullanılır.
Lazerle vajina daraltma işleminden sonra hasta hemen günlük aktivitelerine geri dönebilir. İşlemden sonra hafif pembemsi, sulu bir akıntının görülmesi normaldir. Genellikle işlemden 7 gün sonra olacak şekilde ilişkiye girmekte sakınca görülmez. Lazerle vajina daraltma operasyonunun etkileri, işlemden ortalama bir ay sonra kendisini göstermeye başlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.