Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi karın bölgesinde gelişen çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavisinde uygulanan, karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyat türüdür. Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır. Hastanın göbek deliğinden ince bir teleskop karın içerisinde sokulur ve bu yöntem ile karın içi organları görüntülenebilir. Karın ağrısı, kısırlık gibi farklı sorunlara ne gibi faktörlerin sebep olduğunu bulma amacı ile yapılan bu cerrahi yöntem ile her türlü jinekolojik cerrahi girişimi yapma olanağı vardır.

Laparoskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Laparoskopi karın boşluğunda bulunan organ ve dokuları incelemek için uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Minimal invaziv cerrahi olarak da bilinen yöntem genel anestezi altında ve özel eğitim almış operatör doktorlar tarafından yapılır. Laparoskopi ameliyatlarında port adı verilen birden fazla ve küçük çapta (0.5 – 1 cm) kesiler kullanılır. Her kesiye içinden özel aletler ve laparoskop adı verilen özel bir kamera geçen trokar adında tüp şeklinde bir alet yerleştirilir. İşleme başlangıcında çalışma ve görüntüleme alanı sağlamak için hastanın karnına karbondioksit gazı verilerek şişirilir. Ardından karın boşluğundan gelen görüntüler  ameliyat odasında bulunan yüksek çözünürlüklü video monitörlerine iletilir. Cerrah operasyon esnasında monitördeki görüntüleri izleyerek daha az kesi ile geleneksel açık ameliyat ile aynı işlemleri bu yöntemde gerçekleştirebilir.

Laparoskopi operasyonlarında klasik ameliyatlara göre daha küçük kesiler olduğu için hasta çok daha çabuk iyileşir. Ayrıca hastada kanama ve ağrı da çok daha az miktardadır, yara izleri daha küçüktür. Hasta ameliyat sonrası taburcu edilebilir.

Laparoskopi Ne Zaman Uygulanır?

Laparoskopi  başta kadın doğum branşınca uygulanan bir yöntem olmakla birlikte birçok farklı hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kadın doğum branşında, kadının kısırlık sebebini araştırmak, kısırlık sebebini tedavi etmek, rahimde olan problemleri aşmak ve bunları tedavi etmek,  rahmin alınması, rahim kanseri tedavileri gibi alanlarda uygulanır. Ayrıca endometriozis, yumurtalık problemlerine bağlı kısırlıklar, rahim içi yapışıklık, miyomlar, dış gebelik, aşırı ağrı ve kanamanın olduğu adet dönemlerinin sebebinin araştırılması gibi konularda laparoskopi uygulanabilir. Tüm bunlar dışında karın içindeki kist ya da tümörlerin tedavisi, safra kesesinin alınması, tedavi amacıyla bağırsakların kesilip çıkarılması, geçmeyen karın ya da kasık ağrısı nedenlerinin araştırılması, inmemiş testislerin tanı ve tedavisi, fıtık onarımı, mide ülseri onarımı gibi farklı durumlarda da laparoskopi uygulanabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.