Labium Estetiği

Günümüzde birçok kadın  vajina iç dudak sarkmasının sebep olduğu şikayetler yüzünden kozmetik cerrahiye başvurmaktadır. Ciddi psikolojik bozukluklara ve özgüven eksikliğine sebep olabilen labium minus ( iç dudak ) şekil ve büyüklük şikayetlerinde uygulanan labium estetikleri kızlık zarına zarar vermeden, her kadına uygulanabilen başarılı bir genital estetik türüdür.

Labium Minuslarda Neden Şekil Bozukluğu Olur?

İç dudak adı verilen labium minuslar ve kadın cinsel organında bulunan kısımlar sağ ve sol olarak ayrılmaktadır. Kimi durumlarda bu labium minuslar asimetrik bir hale gelebilir ve büyüklük farkı oluşabilir. Genelde ergenlik dönemiyle beraber artan hormonlara bağlı olarak gelişen labium görüntü değişikliklerinde iç dudaklarda sarkma, uzun ve kıvrık bir görünüm kazanma gibi durumlar söz konusu olmaktadır.

Labium Estetiği Nedir?

Labium estetiği, kadınlarda labium minus olarak adlandırılan vajina girişindeki küçük dudaklar ile ilgili yapılan estetik türüdür. Bu estetik ile birlikte aşırı derecede sarkık ve büyük dudaklar düzeltilir ve küçültülür. Ameliyatta dudaklarda bulunan dokuların ne kadarının çıkarılacağı ve ne kadarının bırakılacağı kadının genital görüntüsü ve vajina yapısı doğrultusunda karar verilir.

Labium Estetiğinin Önemi

İç dudakların aşırı sarkık ve/veya büyük olması genital organ estetiğini bozduğu gibi aynı zamanda ilişki sırasında ağrı, tahriş gibi fonksiyonel rahatsızlıklara da yol açabilir. Kişi dar pantolon ya da bikini giydiğinde sürtünmeye bağlı olarak tahrişler yaşanabileceği gibi asimetri sorunları, dudakların dışarıya kadar sarkması gibi durumlar kişide ciddi güvensizlik ve psikolojik problemler meydana getirebilir. Tüm bunlarla birlikte labium büyüklüğü normalden daha fazla salgı oluşmasına yol açtığı için kişi adet dönemi dışında bile ped kullanmak zorunda kalabilir, kötü kokulu mantar enfeksiyonları ve şişlikler gözlenebilir.

Labium Estetiği Nasıl Yapılır?

Labium estetiği;

  • Genel ya da spinal anestezi uygulanarak yapılan trim labioplasti,
  • Büyük ve etli labiumlarda uygulanan wedge labioplasti,
  • Makas yerine 980 nm diod lazer kullanılan lazer labioplasti,
  • Kesme işlemi için lazer yerine radyofrekans kullanılan radyofrekans labioplasti (RF Labioplasti) olmak üzere dört ana teknikte uygulanabilir.

Estetik süreleri hastanın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Labium estetiği sonrasında hastaya bir süre boyunca cinsel ilişki yasaklanır. Hasta operasyon sonrası evine gider gitmez banyo yapabilir ancak birkaç gün bol kıyafetler giymesi önerilir. 1 hafta sonra işe dönmesi önerilen hastanın operasyon sonrası en az 4 hafta boyunca ağda, epilasyon ve lazer uygulamasından uzak durması önerilmektedir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir