Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinal bölgenin estetik olarak daha iyi görünmesi için küçültme ya da düzeltilme gibi işlemlerden meydana gelen labioplasti, vajina iç dudaklarında meydana gelen büyüme ve sarkmayı düzeltmeye yönelik yapılan estetik cerrahi girişimdir. Meydana gelen bu büyüme ya da sarkma doğuştan olabileceği gibi doğum travmasına bağlı da gelişebilir. Estetik amaçlar ile uygulanan labioplasti genital iç duvarlarından memnun olmayan tüm kadınlara yapılabilir.

Labioplasti Hangi Durumlarda Yapılır?

En yaygın genital estetik operasyonlarından biri olan labioplasti normalden daha sarkık, büyük ya da asimetrik olan genital iç dudaklara uygulanır. İç dudakların çok büyük olması, iç dudakların sarkması ya da iç dudaklar arasındaki boyut farkı labioplastinin uygulama alanına girer. Büyüklük ve sarkıklıklar kadınlarda özgüven eksikliğine yol açtığı gibi bazı kadınların cinsellikten uzaklaşmasına, kendilerini eksik ya da çirkin hissetmelerine yol açabilir. Bu rahatsızlıklar daha çok spor sırasında ve bikinide beliginleşme yaşattığı durumlarda rahatsızlık verir.

İç Dudaklarda Büyüme ve Sarkma Neden Olur?

Labioplasti genellikle doğum sırasında iç dudaklarda oluşan yırtılmalar, kaza ve travmalar sonucu oluşur. Bununla birlikte çok sık kilo alıp vermek, birden çok çocuk doğurmak da iç dudakların normal görüntüsünün bozulmasına yol açabilir. Kimi kadınlarda zayıflık da iç dudakların daha belirgin görünmesine yol açar. Yaşlılık sonrası oluşan doku kayıpları, menopoz, bazı vajinal enfeksiyonlar ve tümörler de iç dudaklarda büyüme ya da sarkmaya yol açabilir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı yaklaşık lokal anestezi ya da spinal ile yapılan bir operasyon türüdür. Ancak bazı durumlarda operasyon genel anestezi olarak da uygulanabilir. Operasyon sırasında vajinal bölgedeki istenmeyen doku klasik cerrahi  ya da lazer operasyon tercih edilebilir. İşlemin yapılacağı dönemde operasyon bölgesinin hijyenini korumak amaçlı kadın mens olmamalıdır. Ameliyatta kullanılan dikişler eriyen dikiş olduğu için dikiş alımı gerekmez. Hasta aynı gün taburcu edilirLabioplasti operasyonu sonrasında bölgede his kaybı yaşanmaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.