Kolposkopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Serviks kanserinin erken tanısında önemli bir yöntem olan kolposkopi serviksin gözlenmesi anlamını taşır. Kolposkop adı verilen bir alet ile yapılan bu gözlem klinik bir yöntemdir ve yöntem dokudaki metabolik ve biyokimyasal değişiklikleri yansıtan terminal vasküler ağdaki değişmeleri değerlendirir. Mikroskop ile yapılan bir muayene şekli olarak da tanımlanabilen kolposkopi; serviks, vajina ve vulva dokularının bir büyüteç gibi genelde 4 ila 12 arasında büyüterek incelenmesini sağlar.

Kolposkopi Kimlere Yapılır?

Kolposkopi işlemi anormal PAP smear olgularında (ASCUS, LGSIL, HGSIL gibi şüpheli, hafif veya orta düzey displazi saptanan olgularda) uygulanan bir işlemdir. Bununla birlikte tekrarlayan smear testlerinde sürekli devam eden enfeksiyonu olan kadınlarda, jinekolojik muayene sonucunda serviks, vajina ya da vulvanın anormal bir şekilde görülmesi durumunda kolposkopi işlemi yapılabilmektedir. Kolposkopi genel olarak :

  • Hücresel düzeyde özgün anormallikler
  • Uzun süreli atipik inflamasyon hücreleri (ASCUS) veya yüksek riskli HPV pozitif ASCUS
  • Yüksek evreli lezyonların dışlanamadığı atipik hücreler (ASC-H)
  • Atipik glandüler hücre (AGC)
  • Düşük evreli yassı hücreli kanser öncülü lezyon (LSIL)
  • Yüksek evreli yassı hücreli kanser öncülü lezyon (HSIL)
  • İnvaziv kanser şüphesi
  • Kanser hücresi mevcudiyeti gibi durumlar doğrultusunda uygulanır.

Kolposkopi Nasıl Uygulanır?

Ağrısız bir işlem olan kolposkopi işlemi için hasta jinekolojik muayene masasına uzanır ve “spekulum adı verilen bir alet ile vajina içi görünür hale getirilir. Görünür hale gelen vajinanın içi aydınlatılarak kolposkop aleti yaklaştırılır, cihazın vizöründen rahim ağzı büyütülür ve net bir şekilde inceleme gerçekleşir.

Kolposkopi muayenesinde anesteziye gerek yoktur. Eğer gerekli görünürse serviks görüntülendikten sonra pap smear tekrarlanır. Şüpheli alanlar varsa işlem esnasında atlanmadan biyopsi alınmalıdır. Alınan biyopsi sayısı lezyonun büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir.

Kolposkopinin Önemi

Serviks kanseri yani rahim ağzı kanseri günümüzde kadın genital kanserleri içerisinde en sık görülenlerden biridir. Smear testi sonucu anormal çıkan kadınlarda kolposkopi ile rahim ağzı daha detaylı incelenerek değerlendirilebilir ve  gerekirse biyopsi alınarak kesin tanı rahatça konabilir. Bu sayede serviks kanseri erken tanı ve tedavi imkanı bularak önlenebilmektedir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir