Klitoris Nedir?

Kadın cinselliğinin en önemli noktalarından biri olan klitoris, birçok sinir ucu içeren eril bir organdır. Kadınların orgazm olmasını sağladığı için cinselliğinin merkezi sayılan klitoris, küçük dudakların (labium minörler) üst birleşme kısmı ile klitoral başlık arasında yer alır. Kadın genitalinin en duyarlı bölgesi olan klitoris üreme işlevi olmayan bir yapıdır, organ sadece cinsel işleve sahiptir.

Klitoris Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Erkekteki penise benzer bir organ olan klitoris bir gövde ve bir baştan oluşur. Baş kısmı gövdesine göre daha duyarlı olan klitoris mons pubis bölgesinin tam altında bulunur. Klitoris dış dudakların üst kısmının birleştiği yerde, kasık kemiklerinin birleştiği noktanın ortasındadır.  “Y harfi” şeklinde erektil bir organ olan klitoris küçük bir kabarcık şeklindedir.

Normal boyutlardaki bir klitoriste çok sayıda sinir lifi ve damar bulunur. Boyutu her kadında farklı olan klitoris genellikle 3cm ile 7cm arasında değişkenlik gösterir. Klitorisin boyutunun büyük olması genellikle testosteron ile ilişkilendirilir. Özellikle hamilelik döneminde vücuttaki hormonların değişkenlik göstermesi sonucu klitoris kalıcı olarak büyüme gösterebilir.

Klitorisin bir diğer özelliği cinsel uyarım sonrasında sertleşmesidir. Tıpkı bir erkeğin penisi gibi klitoris de uyarıldığında sertleşir, genişler, kabarır ve baş kısmı dışarıdan görülebilir. Bu evrede kadın pelvis içerisinde bir dolgunluk ve boşalma hissi yaşar. Kadın orgazmını sağlayan klitoris tamamen zevk ve uyarılma amacı ile vardır. Cinsel haz dışında herhangi bir işleve sahip olmayan klitorisin hamilelik, idrar yapma ya da regl ile herhangi bir bağlantısı yoktur

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir