Klamidya Nedir?

Chlamydia trachomatis adlı bir bakterinin yol açtığı ve cinsel yolla en sık bulaşan hastalıklardan biri olan klamidya kadınlarda servisit, üretrit ve PIH (Pelvik İnflamatuvar Hastalık) gibi enfeksiyonlara neden olurken, erkeklerde üretrit, epididimit ve prostatit oluşturabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilen klamidya vajinal, oral ve anal seks ile bulaşabileceği gibi doğum sırasında klamidya taşıyan anneden bebeğe de bulaşabilir.

Klamidya Belirtileri

Klamidya kadınlarda ve erkeklerde farklı belirtiler verir. Kadınlarda:

  • Yoğun miktarda ve kötü kokulu olabilen vajinal akıntı,
  • Ağrılı adet kanamaları,
  • Adet zamanları arasında görülen kanamalar,
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
  • Vajina etrafındaki bölgede kaşıntı ya da yanma,
  • İdrar yaparken ağrı gibi belirtiler gözlenir.

Klamidya erkeklerde ise:

  • Penis ucundan az miktarda berrak veya bulanık akıntı gelmesi,
  • Penis ucunun çevresinde yanma ve kaşıntı,
  • Ağrılı idrara çıkma,
  • Testis çevresinde ağrı ve şişlik olarak belirtiler verir.

Kimler Klamidya Riski Altındadır?

Cinsel yaşamı aktif olan herkeste görülebilen klamidya daha çok korunmasız cinsel ilişkiye girenler, çoklu partnerli yaşam sürenler, 25 yaş altı cinsel açıdan aktif yaşam süren kadınlar, partnerleri cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyanlar ve eşcinsel erkekler de görülen bir hastalıktır.

Klamidya Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Klamidyanın teşhis edilebilmesi için kadınlarda rahim ağzından, erkeklerde de penis ucundan küçük bir örnek toplanır ve bu örnek laboratuvara gönderilir. Klamidya testi adı verilen bu teşhis yöntemi en sık sitolojik inceleme ve bakteriyel kültür ile yapılır. Klamidya teşhisinde ayrıca antijen tayini, direkt floresan antikor (DFA), enzim immunoassay (EIA) ve nükleik antijen amplifikasyon testleri (NAAT) gibi teşhis yöntemleri de uygulanabilir.

Klamidya bakteriyel bir enfeksiyon olduğu için tedavisi de antibiyotik ile gerçekleşir. Belirli bir süre kullanılması önerilen antibiyotiklerle hastalığın semptomları geçse bile devam etmek son derece önemlidir. Antibiyotik tedavisi esnasında hastanın cinsel ilişkiden kaçınması gerekir. Klamidya geçtikten sonra eğer belirli bir süre sonra tekrarlıyorsa tekrar test yaptırmak gerekebilir. Klamidya hastalığı partnerler arasında bulaşıcı bir hastalık olduğu için tedavi sürecinde partnerin de enfeksiyonu açısından tedavi olması önem taşır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.