Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)

Dünyanın birçok yerinde bekaretin simgesi olarak görülen kızlık zarı, çoğu kadın için hassas konulardan biri arasında yer alır. Kızlık zarının yırtılması yani bekaretin kaybolması ile ilgili sorun yaşayan kişiler,  kalıcı kızlık zarı dikimi operasyonu ile kızlık zarlarını diktirebilirler.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı vajenin 1 ila 2 santim iç kısmında yer alan, ince bir deri katlantısıdır. Cinsel ilişki, mastürbasyon sırasında vajina içine parmak ya da yabancı cisim alınması, vajina içerisine dışarıdan giren yabancı bir cisim,  düşme, çarpma gibi darbeler kızlık zarının bozulmasına- yırtılmasına sebep olabilir. Anatomik bütünlüğün bozulması anlamına gelen kızlık zarının bozulması kızlık zarında tabana kadar inen bir yırtık oluşması anlamına gelir. Kızlık zarı bozulması ağrı ya da acı yaratmadığı için bazı kadınlar kızlık zarının bozulduğunu hissetmeyebilir. Kızlık zarı kanamasının az ya da çok olması ise tamamen kızlık zarının tipine, ilişkinin şiddetine ve kadının üzerindeki stres faktörüne bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı ancak jinekolojik muayene ile anlaşılır. Hymen (hymen) muayenesi, bekaret testi, bekaret denetimi, bakirelik testi, bakirelik incelemesi gibi isimler ile de bilinen kızlık zarı muayenesinde herhangi bir cihaz ya da alet kullanılmaz, muayene tamamen kızlık zarının gözlenmesine dayalıdır.

Hymenoplasti veya hymenorafi olarak geçen kızlık zarı dikimi kızlık zarının uzun süreli dikilmesi, onarılması anlamına gelir. Dikimi yapılan kızlık zarı yeni bir cinsel ilişki olana kadar dayanabilmektedir. Kızlık zarı dikimi Flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi ve Mikrocerrahi yöntemi ile kızlık zarı tamiri olmak üzere iki farklı yöntem ile yapılır. Flep yöntemi doku kaydırma yöntemi olarak geçer. Bu yöntemde dikilen kızlık zarı değil, kızlık zarı gerisindeki vajinanın duvarlarıdır. Flep yöntemindeki amaç ilk cinsel birleşmedeki kanamayı taklit etmektir, penisin vajina içine girişi sırasında sırasında kanama gerçekleşir. Mikrocerrahi  yönteminde ise  kızlık zarı yırtıldıktan sonra her iki yırtık uç kesilerek mikrocerrahi yöntemi ile yeniden dikilir. Bu yöntem ile hymenin anatomik bütünlüğü yeniden kazandırılır.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir