Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınların daha çok menopoz sonrası dönemlerinde görülen idrar kaçırma, kişinin kendi isteği ve kontrolü dışında idrarını tutamamasıdır. Önemli bir sağlık problemi olan idrar kaçırma kadınların hem sosyal hayatlarını hem de hijyenik sağlıklarını olumsuz bir şekilde etkiler. 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur? 

Menopoz öncesi kadınların yaklaşık % 10 ila %30’unu, menopoz sonrası kadınların ise % 35 ila % 56’sını etkileyen idrar kaçırma genital organ sarkması şikayeti ile bir arada gözlenebilir. İdrar kaçırmanın en önemli nedenlerinden biri genetik yapıdır. Aynı zamanda zor doğum geçiren kadınlarda, geçmişte vajinal operasyon geçirmiş olanlarda, kronik solunum yolu rahatsızlığı bulunanlarda da idrar kaçırma görülebilir. Menopoz, radyasyon tedavisi, prostat büyümesi, idrar yolu enfeksiyonları, hormon eksikliği, pelvik taban kaslarının zayıflığı ve kronik kabızlık da idrar kaçırmaya sebep olan faktörler arasında yer alır. 

İdrar Kaçırma Tipleri

İdrar kaçırmanın üç tipi vardır. Bu tipler hastanın ne zaman idrar kaçırdığı ve nasıl idrar kaçırdığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

1 . Stres Tipi İdrar Kaçırma (SUI) : Öksürme, hapşırma, gülme, koşma ve sıçrama, ağır yük kaldırma gibi  karın içi basıncı arttıran hareketler sonucu meydana gelir. 

2 . Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma (UUI) : Kimi zaman nedensiz, kimi zaman su sesi, gülme gibi faktörler sonucu gelişen idrar kesesinin kasılması ile meydana gelir. 

3 . Taşma Tipi İdrar Kaçırma : Çeşitli sinir hastalıkları ve şeker hastalığı gibi nedenlerden kaynaklanan idrar kesesinin kasılıp boşalamaması sonucu meydana gelir. 

İdrar Kaçırma Tanı ve Tedavisi 

İdrar kaçırma probleminin hangi tipte olduğunun tanısının konulabilmesi için hastaya iyi bir öykü ve muayene gereklidir. Ayrıca hastanın medikal öyküsü, mesane günlüğü, idrar testi, işeme sonrası kalan idrarın ölçümü, ped testi de tanı aşamasında gereklidir. İdrar kaçırma tedavisinde öncelikle hastaya cerrahi olmayan tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar kegel egzersizleri ( vajina etrafı kasları güçlendirici egzersizler ), vajinal pesserler ( sarkmayı engelleyici aygıtlar ), elektrikle uyarma tedavileri ( FESS ) ve ilaç tedavileridir. Eğer hastanın rahatsızlığı bu tedavi yöntemlerine yanıt vermiyorsa veya stres tip idrar kaçırma var ise hastaya askı yerleştirilmesi, burch kolposüspansiyon, yapay kompresyon araçları (balon yerleştirilmesi), artifisyel üriner sfinker (AÜS) gibi cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir