İdrar Torbası Sarkması Nedir?

Sistosel olarak bilinen, halk arasında mesane sarkması adı ile de geçen idrar torbası sarkması kadınların vajinal duvarı ile mesanesi arasında bulunan destek dokusunun zayıflayarak uzaması sonucu meydana gelir. Zayıflayarak uzayan doku mesanenin vajinaya dayanmasına yol açar. Mesane ya da üretranın vajinanın içine ve dışarı doğru sarkması olarak da tanımlanabilen idrar torbası sarkması farklı sebeplerden dolayı meydana gelebileceği gibi, mutlaka ciddiye alınmalı ve tedavi edilmelidir.

İdrar Torbası Sarkması Nedenleri

Kadınların pelvik tabanı idrar torbasını ve pelvik organları destekleyen bağlar, dokular ve kaslardan meydana gelir. Kimi sebeplerden dolayı bu kas, bağ ve dokular zayıflayabilir, idrar torbası normalden daha aşağıya kayarak vajina içine çıkıntı yapabilir. Genellikle gebelik, normal doğum ve doğuma bağlı travmalar, obezite, sürekli ağırlık kaldırmak, kronik öksürük veya bronşit, kabızlık ile gerilme idrar sarkmasına yol açan sebepler arasındadır.

İdrar Torbası Sarkması Belirtileri

  • Pelvis ve vajina bölgesinde basınç hissi
  • Sık sık idrara çıkma hissi
  • Gülme, öksürme ve hapşırma esnasında idrar kaçırma
  • İdrar yaptıktan sonra mesanenin tamamen boşalmadığı hissi
  • Cinsel ilişki sırasında idrar kaçırma
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
  • Vajinadan bir kitlenin sarkması ve bunun görülebilmesi

İdrar Torbası Sarkması Tanı ve Tedavisi

İdrar torbası sarkması genellikle dışarıdan fark edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak kimi durumlarda hiçbir şikayeti bulunmayan kadınlarda da idrar torbası sarkmasına rastlanabilir. Yukarıda yer alan belirtileri yaşayan kadınların jinekolojik muayenesi sırasında sarkma kolayca fark edilecektir. Mesane ilgili şikayetler varsa; jinekolojik muayene dışında tam idrar tahlili, idrar kültürü ve böbrek fonksiyon testleri de istenebilir ancak hastalığın tam teşhisi ürojinekolojik muayene ile konabilmektedir.

Mesane sarkmasında tedavi, yaş, kadının sağlık durumu, gebelik isteyip istemediği gibi faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Eğer sarkma hafif durumda ise genellikle ilerlemesini önleyecek tedaviler ve lazer önerilmez. Bunun yerine pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizler ve bakım önerilir. Alınan önlemler idrar torbası sarkması tedavisinde yeterli olmuyorsa hastaya lazer tedavisi uygulanabilir. Eğer lazer tedavisi hastada sonuç vermiyorsa sistosel ameliyat gerekebilir. Ameliyatı kaldıramayacak hastalar için ise vajinal pesser takılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.