Hamilelikte Uçak Yolculuğu Yapılabilir Mi?

Gebelik dönemi ile ilgili en sık sorulan sorulandan biridir ” Gebelikte Uçak Yolculuğu ” . Anne adayları eğer hamilelikleri süresince iş, tatil ya da ziyaret amaçlı herhangi bir yolculuğa çıkmak zorunda kalırsa ” Gebeyken uçuş yapmam sakıncalı mı? ” sorusu akılları meşgul eder. Ancak günümüzde uçak yolculuklarının da yaygınlaşması sonucu birçok hamile kadının da sık sık yolculuk yaptığına şahit oluyoruz. Peki hamileyken uçak yolculuğu yapacaksanız nelere dikkat etmelisiniz, birlikte göz atalım.

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Yapılabilir mi? 

Günümüzde sağlıklı ve sorunsuz geçen gebelik döneminin her aşamasında uçak yolculuğu yapılabilir. Tabi ki doğuma yakın haftalarda olası sürprizle karşılaşmamak için uçuş engeli mevcut. Gebeliğin ilk başlarında olası düşük tehditi, dış gebelik ve kanama gibi nedenlerle, son aylarda da doğum sancılarının başlaması, su gelmesi gibi nedenlerle uçak yolculuğu sakıncalı olabilmektedir. Bu yüzden gebelik döneminde uçak seyahati yapabilmek için en uygun dönem 14 ile 27. haftalar arasıdır. İkinci trimester denen bu dönemde anne adayında ciddi risk faktörü yoksa güvenli bir şekilde yolculuğunu yapabilir. İkinci trimester döneminde anne adayının sabah bulantıları ortadan kalkmış, uyku, yorgunluk hali ve düşük olasılığı azalmış olacağı için yolculuk yapmak da oldukça keyifli olacaktır.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte uçaklar oldukça modern şartlardadır. Uçakların içerisinde bulunan kabin basınç ayarı, annenin rahat ve sorunsuz yolculuk geçirmesine yardımcı olur. Ancak yine de uçak yolculuğu yapmadan önce doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzdan uçuş için izin almanızı tavsiye ederim. Anne adayında herhangi bir tıbbi komplikasyon bulunmuyorsa, geçmişte erken doğum yaşanmadıysa, ikiz ya da üçüz bebek beklenmiyorsa gebeliğin 36. haftasına kadar kabin basıncı ayarlı uçaklar ile yolculuk yapılabilir. Ancak gebeliğin 28. haftasından sonra birçok hava yolu şirketi anne adayından, üzerinde doğuma ne kadar süre kaldığını ve uçuşun herhangi bir sakınca doğurmadığını belirten doktor onaylı bir rapor talep eder. Gebeliğin 36. haftasını tamamlamış hamileleri ise birçok hava yolu şirketi uçuşa kabul etmeyecektir. Bunun sebebi olası bir doğum anında risk almak istememeleridir.

Hamilelikte Uçak Yolculuğu Bebeğe Zarar Verir mi? 

Uçaklarındaki kabin basıncı yasal zorunluluk gereği belirli bir seviyede tutulmak zorundadır.  Kabin basıncının bebeğe zarar vereceği üzerine herhangi bir kanıt yoktur. Ayrıca halk arasında yaygın bir görüş olan uçak yolculuğunun erken doğuma sebep olabileceği ya da su kesesinin açılmasına yol açacağı gibi söylentiler üzerine de bir kanıt bulunamamıştır. Uçak yolculuğu yapmadan önce doktorunuz ile görüşerek onay almanız durumunda rahat ve güvenli bir şekilde yolculuğunu gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdiden bol seyahatli bir gebelik süreci dilerim.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.