Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Halk arasında en yaygın bilinen enfeksiyonel hastalıklardan biri tetanoz, Clostridium tetani adı verilen bir bakterinin vücuttaki varlığı sonucu meydana gelir. Mutlaka ciddiye alınması gereken ve tedavi edilmediğinde ölüm riski bulunan tetanozun mikrobu doğada kendi halinde, yaygın bir şekilde bulunur. Daha çok topraktan ve paslı nesnelerden bulaşan tetanozun vücutta hastalık meydana getirebilmesi için, vücutta bulunan bir yaradan vücuda girmesi gereklidir.

Hamilelikte Tetanoz

Kişiden kişiye bulaşmayan daha çok vücuttaki yaranın toprak, pas, hayvan dışkısı ve toz ile buluşması sonucu meydana gelen tetanozun bir başka bulaşma yolu ise doğum sonrası kullanılan hijyenik olmayan maddelerin göbek bağı ile temas etmesidir. Göbek kordonunun steril olmayan bir şekilde kesilmesi ile yenidoğan bebekte de tetanoz görülebilir. Bizi oldukça korkutan bu duruma yenidoğan tetanozu denir ve %60 gibi yüksek oranda ölümcül seyreder.

Tetanozun meydana gelmesine sebep olan faktörlerden bir diğeri de temiz olmayan, yeterince sterilize edilmemiş ortamlarda doğum, kürtaj gibi işlemlerin yapılmasıdır. Bu ortamlarda vajina içerisine sokulan yabancı cisimler, vücuda değen hijyenik olmayan maddeler tetanoz oluşumunu tetiklemektedir.

Tetanoz Belirtileri

Clostridium tetani adlı bakteri vücuda girdiği andan itibaren hızlı bir şekilde toksik madde salgılamaya başlar. Kaslar üzerinde uyarıcı bir etki yaratan bu madde bir süre sonra vücudun hemen tüm kaslarında uzun süreli kasılmalar ve kilitlenmeler meydana getirir. Daha çok çene kas grubunu etkileyen bu durum yavaşça vücudun tümüne yayılarak kişinin nefes alamamasına ve boğularak yaşamını yitirmesine sebep olur.

Hamilelik ve Tetanoz Aşısı

Tetanoz dikkate alındığında önüne geçilebilen bir hastalık türüdür. Tetanozu önlemenin tek yolu aşıdır. Genellikle çocukluk döneminde yapılan tetanoz aşısının vücutta oluşturduğu bağışıklık ve koruyucu etki ömür boyu sürmez. Bu yüzden aşının belirli aralıklar ile tekrarlanması gereklidir. Hamileliklerde de ulusal aşı politikaları gereğince eğer anne adayı son 10 yıl içerisinde tetanoz aşısı vurulmadıysa, aşının ilk trimesterdan sonra yapılması önerilir. Tetanoz aşısı güvenli bir aşıdır, içeriğinde canlı mikroorganizma içermez ve gebeliğe herhangi bir olumsuz zarar vermez. Hamilelik sırasında yapılan tetanoz aşısı ile vücutta gelişen antikorlar bebeğe de geçerek, bebeğin yaşamının ilk dönemlerinde tetanoza karşı koruyucu etki yaratır. Eğer anne adayı daha önce aşılanmamışsa ve hamileliği esnasında tetanoz aşısı olmaya karar verdiyse ilk trimesterdan sonra 4-8 hafta ara ile 2 doz tetanoz aşısı olmasını öneririm.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.