Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın ağrısı, hamileliğin her döneminde rastlanabilen yaygın rahatsızlıklardan biridir. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen karın ağrısı, genellikle adet öncesi ağrı ile benzer özellik gösterir. Anne adaylarının günlük hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren hamilelikte karın ağrısının sebeplerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısı Sebepleri

1 . Rahim Bağları

Hamilelikte karın ağrısının görülmesinin en önemli sebeplerinden ilki rahmi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Hamilelikle birlikte büyüyen rahim, zamanla çevresindeki zar ve bağlarda gerilmeye yol açar. Oluşan bu gerilmeler anne adayı tarafından ağrı olarak algılanır. Bıçak saplanır şeklinde meydana gelen ağrılar karnın tek tarafında ya da iki tarafında da meydana gelebilir. Bu ağrıların klinik bir önemi ve riski yoktur.

2 . Kabızlık

Kabızlık hamilelikte karın ağrısının bir diğer sebebidir. Hamilelikten kaynaklı vücutta salgılanan progesteron hormunu, bağırsaktaki besinlerin burada normalden daha uzun süre kalmasına yol açar. Kabızlığa sebep olan bu durum anne adayının tuvalete çıkamamasına ve sık sık karın ağrısı yaşamasına sebep olur. Lifli beslenme, sıvı tüketimini artırma, egzersiz gibi yöntemler ile kabızlığa bağlı karın ağrısının önüne geçilebilir.

3 . Braxton Hicks Kasılmaları (Doğuma Hazırlık Kasılmaları)

Braxton hicks kasılmaları olarak adlandırılan rahim kasılmaları da anne adayında ağrılara yol açabilir. Halk arasında yalancı doğum sancıları adı ile bilinen bu kasılmalar hamileliğin ileri zamanlarında rahim kaslarının çalışması ile meydana gelir. Vücudun doğuma hazırlandığını belirten bu kasılmalar sırasında karın sertleşir, anne adayı ağrı ve karında rahatsızlık hisseder. Bol su içmek, sık sık dinlenmek ve magnezyum desteğini artırmak ağrıların azalmasında yardımcı olacaktır.

4 . Plasentanın Erken Ayrılması

Plasentanın bebekten önce rahimden ayrılması annede şiddetli ağrılara, karın bölgesinde krampa, kanama ve rahimde ciddi ağrı gibi belirtiler verir. Son derece ciddi bir durum olan plasentanın erken ayrılması erken fark edildiği taktirde anne ve bebeğin sağlığı güvene alınabilir.

Hamilelikte ayrıca mide yanması, uterusun sinirlere baskı yapması, büyüyen bebeğin ve rahimin baskısı, gaz sancısı, düşük ve dış gebelik gibi etkenler de anne adayında karın ağrısına yol açabilir. Ayrıca gebelik ile bir bağlantısı olmayan böbrek taşı, apandisit, idrar yolu enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar da karın ağrısına yol açar. Sorun ne olursa olsun anne adayı hamilelikte karın ağrısı şikayeti ile karşı karşıya kaldığı an vakit kaybetmeden doktoru ile görüşerek, ağrının kaynağının tespit edilmesini sağlamalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.