Hamilelikte Güneş Kremi Kullanımı

Yaz aylarına gelen hamileliklerde, anne adayları tıpkı normal zamanlarda olduğu gibi denize girmek güneşlenmek, yazın keyfini çıkarmak isteyebilir. Güneşlenmek herkes için keyifli bir eylemdir ancak dikkatsiz  ve bilinçsizce güneşlenmek tehlikeli ultraviyole ışınlarına maruz kalmak anlamına gelir. Hamilelik sürecinde değişen hormon seviyeleri anne adayının cildinin normalden daha hassas olmasına sebep olur. Gebelikle birlikte hassaslaşan cilt bilinçsizce güneşe maruz kaldığında çeşitli hastalıkların ve tehlikelerin önünü açabilir.

Hamilelikte Bilinçsizce Güneşlenmenin Olumsuz Etkileri

Hormon seviyesinin artması ile birlikte hassaslaşan cilt direkt ve uzun süre güneşe maruz kaldığında cilt yanıklarına sebep olabilir. Cilt güneşe normal zamanlardan daha fazla tepki gösterdiği için hamilelik maskesi adı verilen ciltte yoğun kahverengi lekeler ortaya çıkabilir. Bununla birlikte tehlikeli güneş ışınlarına aşırı miktarda maruz kalmak cilt kanseri riskini artırır. Güneşte uzun süre kalmanın bir diğer zararı da dehidrasyona ve aşırı ısınmaya  sebep olmasıdır. Dehidrasyona ve aşırı ısınma kasılmalara yol açabilir, doğum kusurlarına sebep olabilir.

Hamileler Güneş Kremi Kullanabilir mi?

Her dönemde olduğu gibi hamilelik döneminde de cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilmek için güneş kremleri kullanılabilir. Güneş yanıklarından ve güneşin tehlikeli yanlarından korunabilmek için anne adayları güneş kremlerinden faydalanabilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken şey güneş kremlerinin içeriğidir. Bazı güneş kremleri oxybenzone, çinko oksit veya titanyum dioksit gibi bileşenler içerdikleri için hamilelik dönemi için pek güvenilir olduğu söylenemez. Birçoğu içerisinde ciddi kimyasal maddeler barındıran güneş kremleri hamilelikte kaçınılması gereken kremler olduğu için hamilelikte güneş kremi seçerken bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. Gebelikte iyi bir güneş kreminde bulunması gereken özellikle aşağıdaki gibidir:

  • Güneş kremi anne adayının cildine uygun seçilmelidir.
  • Krem kesinlikle UVA ve UVB koruyucu içermelidir.
  • Parfüm içermemeli, paraben ve alkol içermemelidir.
  • Gebelikte seçilen güneş kremi cilt tarafından kolayca emilebilen, tabaka bırakmayan özellikte olmalıdır.
  • Krem hiçbir şekilde oksibenzon içermemelidir. Oksibenzon maddesi bebekte gelişim problemlerine, doğum kusurlarına, düşük doğum ağırlıklarına, koroner kalp hastalığına, hipertansiyona, tip 2 diyabete sebep olabilir.
  • Su bazlı kremler tercih edilmelidir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.