Hamilelik ve Vejetaryenizm

Vejetaryenlik son yıllarda gitgide tercih edilen beslenme biçimlerinden biri. Birçok insan hayvansal gıdaları yaşamından çıkararak daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi hedefliyor. Peki vejetaryenlik hamilelikte anne ve bebek üzerinde nasıl etkiler bırakıyor? Hamilelikte vejetaryenlik önerilir mi? Yazımın devamında bulabilirsiniz.

Hamilelikte Vejetaryenlik

Vejetaryen çeşitli sebepler ile et, balık, kümes hayvanları tüketmeyen kişilere verilen isimdir. Dinsel, ahlaki ve beslenmeye ilişkin sebeplere dayanan bu beslenme biçimi ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri gebelikte vejetaryen beslenmenin anne adayı ve bebek üzerinde bıraktığı etkilerdir. Dikkatli ve bilinçli bir şekilde beslenildiğinde gebelikte vejetaryen beslenme, sağlık açısından herhangi bir sorun yaratmayabilir. Ancak burada anne adayı bazı noktalara dikkat etmeli ve mutlaka doktorunun kontrolünde beslenmesine devam etmelidir.

1 . Protein

Bir çok insan protein kaynaklarının sadece et ve et ürünlerinde olduğunu düşünür ancak bu tamamen bir yanılgıdır. Vejetaryen beslenenler vücudun temel yapıtaşlarından biri olan proteini farklı besin kaynaklarından da temin edebilirler. Hamilelikte vejetaryen beslenmeyi tercih eden anne adayları günlük hayatlarında et tüketmeden yumurta, süt ve süt ürünleri, tofu, soya ürünleri, baklagiller, kuruyemişler ve tahıllar gibi besin maddelerini tüketerek protein ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

2 . Demir

Ana kaynağı et, balık ve kümes hayvanları olan demir gebelikte mutlaka alınması gereken minerallerden biridir. Hamilelikte anne adaylarının günlük en az 40 mg demir alması önerilir. Ancak bitkilerden karşılanan demir emilimi et ürünlerinden alınan demir seviyesine göre daha düşüktür. Günlük demir ihtiyacını karşılamak isteyen vejetaryen anne adayları dengeli olarak barbunya, börülce, kaju, keten tohumu, mercimek, yulaf ezmesi, kuru siyah üzüm, soya, mısır gevreği, ay çekirdeği, nohut, domates suyu, pekmez, kekik ve kepek ekmeği gibi besinleri tüketerek demir ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

3. B12

Bitkilerde yeterli seviyelerde bulunmayan B12 vitamininin karşılanabilmesi için anne adayı süt, süt ürünleri ve yumurta tüketebilir. Bununla birlikte B12 tabletlerinden kullanarak günlük B12 ihtiyacı karşılanabilir.

4 . Omega 3

Yine hamilelikte önemi büyük olan Omega-3 desteği vejetaryen beslenmede ekstra dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hamilelerin günlük besinlere ilave olarak 500-1000 mg arası Omega-3 desteği almaları gerekir. Vejetaryen anne adayları soya, ceviz, kabak çekirdeği, kanola yağı, kivi, keten tohumu ve semizotu gibi besinleri tüketerek günlük Omega-3 ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilir.

4 . Kalsiyum

Gebelerin günde 1200 mgr kalsiyum almaları önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmadığı durumlarda fetal büyüme geriliği, anne adayında kramp ve doğum sonrası süt verme döneminde aşırı derecede halsizlik gibi semptomlar gözlenebilir. Bunu önlemek için vejetaryen anne adayları süt ve süt ürünleri, karalahana, lahana, pazı, ıspanak, turp, pancar otu, soya sütü, badem sütü, fındık sütü gibi kalsiyum kaynaklarını tüketebilir.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir