Hamileliğin Hangi Aylarında Yoga Yapılabilir?

Hamile yogası, hamileliğin rahat ve daha sağlıklı geçmesi için tavsiye edilen egzersiz türlerinden biridir. Yaklaşık 40 haftayı bulan hamilelik maratonunda yoga, hem anne hem de baba adayının fiziksel ve psikolojik anlamda sorunlar ile daha rahat mücadele etmesini, ailenin iç huzurunun yerine gelmesini sağlar. Hamilelik döneminde yapılan yoga anne adayının kendi içine dönüp bakabilmesine, bebeği ile daha sıkı ve kuvvetli bir bağ kurabilmesine ve anı yaşayabilmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Yoganın Faydaları

Hamilelik döneminde anne adayını hem fiziksel, hem hormonal hem de psikolojik anlamda bir çok değişiklik beklemektedir. Süreç boyunca bebeğin ana rahminde büyümeye başlaması rahmin büyüyerek ağırlığının artmasına, annenin vücut ağırlık merkezinin değişmesine yol açar. Bu durum annenin omurga yapısında değişiklik meydana getirerek bel, sırt, boyun, bacak gibi bölgelerde ağrılara sebebiyet verir. Hamile yogası bu tip ağrıların azaltılması ya da ortadan kaldırılması için ideal bir egzersizdir. Bununla beraber hamile yogası kan dolaşımını artırarak bebeğin daha iyi beslenmesini ve gelişmesini, doğru nefes almayı öğreterek anne adayının akciğer kapasitesini artırmayı sağlar, bedeni esneterek anne adayını kolay bir doğuma hazırlar.
Hamilelikte yapılan yoga, gevşeme egzersizleri sayesinde kasların rahatlamasına, uyku kalitesinin artmasına, ruhsal olarak daha huzurlu olmaya yardımcı olur. Gevşeme egzersizleri ayrıca doğumun kolaylaşmasına yardımcı olur. Anne adayı gebelik süresince yaptığı gevşeme egzersizleri ile bedenine gevşeme komutunu kendi kendine verebilecek noktaya gelir, bu da açılma sürecini hızlandırır. Tüm bunlarla beraber anne adayı hamile yogası sayesinde doğumda sancılarını atlatmayı kolaylaştıran pozisyon ve duruşları öğrenebilir ve çok daha rahat bir doğum geçirebilir.

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlanır?

Hamile yogasına anne adayı hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren başlayabilir. Hamile yogası hamileliğin tüm dönemleri için uygun bir egzersizdir. Her 3 trimester için belirlenmiş özel hareketler mevcuttur, bu hareketler anne adayını yormaz, zorlanmasına sebep olmaz. Hamileliğe uygun hareketlere uyulduğu sürece anne adayı doğuma kadar yogaya devam edebilir. Ancak hamile yogasına başlamadan önce anne adayı mutlaka doktoruna bilgi vermeli, ona danışarak ve onayını alarak yogaya başlamalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.