Genital Siğil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Genital siğil Human Papilloma Virüs (HPV) adı verilen bir virüsün genital bölgede sebep olduğu siğile verilen isimdir. Cinsel ilişki ile bulaşan (HPV) enfeksiyonları erkeklerde peniste, kadınlarda vajina vulvada siğillerin çıkmasına sebep olur. Dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan ve hem kadınları hem de erkekleri etkileyen genital siğil hakkında merak ettiklerinizi yazımın devamında bulabilirsiniz.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Cinsel yol ve siğilli bölgeye cilt teması ile bulaşan genital siğil, human papilloma virusunun (HPV) sebep olduğu cinsel geçişli viral bir enfeksiyon türüdür. Hastalık daha çok oral, anal ve vajinal cinsel temas ile bulaşır. Tüm toplumda görülme olasılığı % 1-2 olan genital siğilin partnerler arasında bulaşma oranı ise ortalama %60’dır. Daha önceden enfekte olmuş partner ile korunmasız cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan genital siğilde virüs, cinsel ilişki sırasında sürtünmeye bağlı hasar görmüş deriden vücuda girerek oluşur.
Erken yaşta cinsel ilişki, cinsel partner sayısının fazlalığı, korunmasız cinsel ilişki, cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişi ve bağışıklık sistemi rahatsızlıkları genital siğil bulaşmasındaki risk faktörleri arasında yer alır. Genital siğil kadınlarda; dış genital bölge, vajina, serviks (rahim ağzı) ve perianal bölge (makat çevresi) gibi bölgelerde görülürken erkeklerde; dış genital bölge ve perianal bölgede görülebilir.

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

Genital siğil kimi zaman hiç belirti vermeden ilerlese de genellikle deriden kabarık ya da yassı, deri renginde-pembe-kahve tonlarında et beni benzeri kabartılar, kanama ve kaşıntı şeklinde belirtiler verir. Kadınlarda iç genital bölgedeki siğile bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ya da gebelikte kanama görülebilir. Erkeklerde ise nadir de olsa anüs veya idrar yolunda oluştuğu zaman tuvalete çıkma zorluğu yaşatabilir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisinde uygulanacak tedavi yöntemi siğillerin yeri, siğil sayısı ve siğillerin görünümününe bağlıdır. Tedavi sürecinde hastaya medikal krem tedavisi uygulanır. Bununla birlikte siğillerin yakılması, elektrokoter, lazer tedavisi ya da siğillerin cerrahi olarak çıkarılması da tedavi yöntemi olarak tercih edilebilir. Ayrıca HPV aşısı olma, sünnet olma ve prezervatif kullanımı, cinsel partner sayısını azaltma bulaşmayı azaltan faktörler arasındadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.