Genital Organlarda Sarkma

Kadınlar yaş aldıkça pelvik (leğen kemiği içindeki boşluk) organları değişiklik gösterebilir. Bazı kadınların genital bölgelerinde yaşanan sarkmalar sanki vajinasından bir şey düşüyormuş gibi bir ağırlık hissi yaratabilir. Bu tip genital organ sarkmalarının genel nedenleri gebelik ve doğumdur ancak yaşlandıkça bu durum kadınlar için daha rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte hiç doğum yapmamış kişilerde de genital organda sarkma görülebilir. Genital organ sarkmasının nedenleri, belirtileri tedavi yöntemleri ile ilgili bilgileri yazımın devamında bulabilirsiniz. 

Genital Organlarda Sarkma Nedenleri ve Belirtileri

Genital organlarda sarkma farklı sebeplerden meydana gelebilir. Bu sebeplerden en yaygın olanları gebelik ve doğum, aşırı kilolu olmak, menopoz, ağırlık kaldırma, ağır işlerde çalışma, kabızlık, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları (astım ve bronşit gibi), nörolojik rahatsızlıklar ve pelvik organlarla ilgili ameliyat geçirmektir. 

Genital organlarda sarkma yaşandığında ise şu belirtiler baş gösterir : 

  • Vajinada ağırlık ve doygunluk hissi , vajinadan sanki bir şey düşüyormuş hissi
  • İdrar kaçırma, idrar yapamama
  • İdrar torbasını tam boşaltamama
  • Cinsel ilişki sırasında idrar ya da gaz kaçırma 
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı
  • Bel bölgesinde ağrı
  • Vajinal akıntı ve ağrı 

Genital organlarda en sık görülen sarkma tipleri; Sistosel – idrar torbası sarkması , Enteroselle birlikte vajina kubbesi sarkması – vajina ve ince bağırsak, Rektosel – rektum sarkması ve Rahim sarkmasıdır. Bu sarkmalar farklı organlarda oluşuyor olsa bile genellikle bir arada görülürler. 

Genital Organlarda Sarkma Teşhisi ve Tedavisi 

Genital organlarda sarkma, teşhisi zor ve oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Sarkmanın tedavi edilebilmesi için rahatsızlığın kesin sebebi bulunmalıdır. Bunun için tıbbi öykü ile beraber vajinal ve rektal muayene gereklidir. Genital organlarda sarkma için genel bir tedavi yöntemi yoktur. Kimi zaman egzersiz yapmak , kimi zaman diyette değişikliğe gitmek hastanın iyileşmesine yardımcı olur. Genital organ sarkmalarında uygulanan ana tedavi yöntemi cerrahidir. Bununla birlikte hastaya; egzersiz, kilo kontrolü, sigara tüketimini bırakmak, diyette değişikliğe gitmek, ağır kaldırmamak gibi yöntemler uygulanabilir. Kimi durumlarda ilaç ya da pesser adı verilen bir aletin kullanımı da önerilebilir. Sarkma oluşumundan korunmak ya da sarkma tedavisini desteklemek için pelvik tabana zarar verecek faktörlerden uzak durmak yeterli olacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.