Genital Bölgede Sivilce Oluşumu

Çok sık rastlanan genital problemlerden biri olan genital bölgede sivilce birçok farklı faktöre bağlı olarak meydana gelebilir. Rahatsız eden ve yaşam kalitesini düşüren bu sivilceler şekil ve görüntü olarak vücudun diğer bölgelerinde çıkan sivilceler ile benzer özellikler gösterir. Sivilceler ağrılı ya da ağrısız, parlak ya da mat, tek ya da grup halinde, küçük ya da büyük olabilecekleri gibi iltihaplı ya da iltihapsız olabilir.

Genital Bölgede Sivilce Nedenleri

Genital bölgede çıkan sivilcelerde en sık karşılaşılan sebepler aşağıdaki gibidir:

1 . Follikülit

Genital bölge kıl köklerinin iltihap ve enfeksiyon kapması sonucu bu bölgelerde Follikülit adı verilen sivilcelenmeler meydana gelebilir. Follikülite daha çok genital bölgenin epilasyon tıraş edilmesi, cildin sürtünmesine yol açan dar kıyafetler, kesik ve yaralar, içe doğru büyüyen kıllar, hijyenik ürünler ve ter yüzünden tıkanan foliküller sebep olur.

2 . Kontakt Dermatit

Cildin alerjen ya da irrite edici bir madde ile karşılaşması ile birlikte ciltte kontakt dermatit adı verilen durum meydana gelebilir. Genital bölgede sivilceye sebep olan kontakt dermatite yol açan faktörler; duş jelleri, pudra ve deodorantlar, kokulu sabunlar, deterjanlar, ilaç içeren jel ve losyonlar, kayganlaştırıcı jeller, prezervatifler, hijyenik pedler, idrar ve sperm sebep olabilir.

3 . Acne inversa

Memelerin ve kasık bölgesinin alt bölümünde meydana gelen bu durum, bu bölgelerdeki ter bezlerinin kronik olarak iltihaplaması ile birlikte oluşur. Sivilceler genelde ağrılı ve iltihaplıdır.

4 .  Molluscum contagiosum

Vücudun hemen her yerinde görülebilen molluscum contagiosum viral bir enfeksiyondur. Bu tip sivilce oluşumları beyaz ya da parlak kırmızı renkli, ortası beyaz ve hafif göçük lezyonlar halinde meydana gelir.

Genital Bölgede Sivilce Tedavisi

Genital bölgede meydana gelen sivilceler genelde tedavi gerektirmeyen, kendiliğinden kaybolan sivilcelerdir. Ancak tedavide önemli olan altta yatan faktörün ne olduğu tespit edilmeli, faktör ortadan kaldırılmalıdır. Sivilceler ortadan kaybolana kadar genital bölge ile temas eden deterjan, ped gibi ürünlerden kaçınmak gerekebilir. Ayrıca sivilce oluşumu sonrası da bölgenin temizliğine dikkat edilmeli, bölge ılık su ile yıkanmalı ve kuru tutulmalıdır. Bölgede yağ, kokulu sabun, deodorant gibi ürünler kullanılmamalı , havuz, sıcak su banyoları, hamam, sauna gibi yerlerden bir süre uzak durulmalıdır. Dar kıyafetlerden kaçınılmalı, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir.

Tüm önlemlere rağmen geçmeyen, ağrılı, büyüyen ve iltihap içeren sivilce durumlarında mutlaka doktorunuzla irtibat kurmanızı öneririm

2 cevaplar
  • admin
   admin says:

   Merhabalar;
   Tedaviniz ile ilgili en doğrusuna sizi muayene eden hekim karar verecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.