Gebelikte Ciltte Meydana Gelen Değişimler

Gebelik kadın vücudunda ve psikolojisinde birçok farklı değişime sebep olan özel bir süreçtir. Başta hormonal sebepler olmak üzere gebeliğe ait mekanik nedenler kadın vücudunda farklı değişikliklere yol açar. Birçok kadın gebeliğin cildi üzerinde olumlu etkiler bıraktığını ve gebeliğin kendisini güzelleştirdiğini düşünür. Ancak bazı kadınlar ise bunun tam tersi çirkinleştiğini düşünebilir hatta vücudundan utanacak hale gelebilir. Bu durum aslında tamamen psikolojiktir çünkü gebelik her kadına yakışan, güzel ve özel bir süreçtir ve bu süreç beraberinde getirdikleri ile birlikte kabul edilmelidir.

Hamilelikte Ciltte Oluşan Değişiklikler

Gebelikte kimi kadınlar herhangi bir cilt değişikliği yaşamazken kimilerinde cilt kurulukları, çatlaklar, yağlanma ya da kaşıntı gibi değişimler gözlenebilir. Gebelik döneminde artan hormonlar, vücut ve psikoloji üzerinde olduğu gibi ciltte de bazı değişiklikler yaratabilir.

  • Çatlaklar : Gebelikte en sık rastlanan cilt değişimi çatlaklardır. Stria Gravidarum adı verilen çatlaklar genellikle karnın alt kısmında meydana gelir. Bununla birlikte nadiren kalça, meme, kol ve uyluk bölgelerinde de çatlak görülebilir.
  • Gebelik Maskesi : Yanak, alın, üst dudak, burun ve çenede meydana gelen gebelik maskesi, gebelikte bu bölgelerde meydana gelen kahverengi lekelere verilen isimdir. Yüzdeki pigment değişimlerinden kaynaklanan gebelik maskesine, gebelik sırasında melanotropin adı verilen maddenin daha fazla salgılanması yol açar.
  • Gebelik Sivilceleri : Özellikle gebeliğin sekizinci haftasından sonra değişen hormonal denge kimi anne adaylarında sivilce artışına yol açabilir. Nadir de olsa tam tersi olarak var olan sivilcelerde azalma gözlenebilir.
  • Linea Nigra : Latincede siyah çizgi anlamına gelen linea nigra, göbek deliği ile kasıkların tam ortasında bulunan pubis bileşkesi arasında yer alan linea alba adlı yapının koyulaşmasıdır. Koyulaşma gebelikten sonra kendiliğinden ortadan kalkar.
  • Damarlanma : Kandaki östrojen seviyesinin artışı kimi zaman yüz, göğüs, kol, bacak ve boyun bölgelerinde damarlanmalara yol açabilir. Damarlanmalar genellikle hafif kabarık yapıdadır.
  • Palmar Eritem: Avuç içlerinde kızarıklık ve beneklenme olarak bilinen palmar eritemin oluşum sebebi tam olarak bilinmemekle beraber östrojen miktarının artışına bağlanmaktadır. Hafif yanma ve kaşıntı yaratabilen kızarıklık ve beneklere gebe kadınların %50-55’inde rastlanabilir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.