Gebelikte Çiğ Et Yemek Sakıncalı mıdır?

Çiğ etin içerisinde bulunabilecek bakteriler, vücutta birçok farklı rahatsızlığa sebep olabilir. Başta sindirimde hazımsızlığa sebep olan çiğ et tüketimi vitamin eksikliği, unutkanlık, vücut direncinde zayıflama, kalp ve damar tıkanıklığında artış gibi farklı rahatsızlıklara sebep olur. Bunlar dışında çiğ et içerisinde bulunan bazı parazit ve bakteriler çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında sağlıklı bir insanın bile çiğ olarak tüketmemesi gereken et, hamilelikte de kesinlikle sakıncalı sayılan yiyecekler arasında yer alır. 

Gebelikte Çiğ Et Tüketimi

Hamileliğiniz boyunca çiğ ya da az pişmiş tüm et ve et ürünlerinden uzak durmanızı öneririm. Bunun en temel sebebi toksoplazma ve salmonella olmak üzere birtakım bakteri ve parazitlerin, çiğ etten bulaşma riskidir. Salmonella enfeksiyonu bir tür gıda zehirlenmesine sebep olur ve son derece rahatsızlık verici bir zehirlenmedir. Genellikle kusma, şiddetli bulantı, ishal, yüksek ateş gibi belirtiler verir. Hamilelik döneminde bu belirtiler ile birlikte gelişen sıvı kaybı hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından ciddi problemler yaratabilir. Salmonellanın bebek üzerinde direkt bir etkisi yoktur ancak anne adayının genel sağlık durumunun bozulması beraberinde bebeği de etkileyerek gelişimi üzerinde olumsuz etki yaratabilir. 

Toksoplazma ise kedi dışkısı, iyi yıkanmamış sebze ve çiğ et tüketiminden bulaşır. Çiğ et tüketimi sonucu anne adayında gelişen toksoplazma düşük, erken ya da ölü doğum, bebekte anomali gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Kan testi ile tanısı konulan toksoplazmozis genelde grip benzeri bir hastalık gibi atlatılır. Enfeksiyon bir kez geçirilip, tamamlandıktan sonra hasta bağışıklık kazanır ve tekrar enfeksiyon olmaz. Toksoplazmozis için herhangi bir aşı olmamakla birlikte, bebek için en çok ilk aylarda ortaya çıktığında risklidir. 

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve toksoplazma, salmonella gibi enfeksiyon türlerinden korunmak için hamileliğiniz boyunca şunlara dikkat etmenizi öneririm. Çiğ olarak tüketilen salam, sosis, jambon, çiğ köfte, sucuk gibi et ürünlerinden uzak durmaya çalışmalı, et tüketeceğiniz zaman mutlaka çok iyi bir şekilde pişirmelisiniz. Eğer çiğ bir eti dolapta saklayacaksanız suyunun başka maddeler ile temas etmemesine dikkat etmeli, çiğ ete dokunmamalı, dokunacağınız zaman eldiven giymelisiniz. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde çiğ et ile bulaşan enfeksiyon türlerinden uzak, sağlıklı bir hamilelik geçirme şansınız da beraberinde artacaktır. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.