Gebelikte Alkol Kullanımının Güvenli Sınırı Var Mı?

Alkol tüketimi eğer yeterli ve dozunda bırakılmazsa sağlıklı bir insan üzerinde uyuşturucu etkisi yapacak derecede zararlı olabilir.  Beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilemesinden tutun, kanser riskini artırmasına, gastrit ve ülser oluşumundan karaciğer harabiyetine dek bir çok farklı konuda farklı zararlar verir. Peki normal bir bireye bu denli zararı olan alkolün, hamilelik döneminde tüketilmesi ne kadar doğrudur? Gebelikte alkol kullanımı vücuda zarar verir mi?

Gebelikte Alkol Kullanımı Güvenli midir?

Fetal alkol sendromu ( FAS ) hamileliği süresince alkol kullanan annelerin bebeklerinde rastlanan bir durumdur. Hamilelik boyunca alkol tüketmek, bebekte fiziksel bozukluklar, zihinsel yetersizlik, öğrenme bozuklukları, görme bozuklukları ve davranış sorunları oluşturabilir. Bu sorunlar çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir ancak genel olarak bir bozukluğa yol açma riski yüksektir ve oluşan bu sorunlar geriye döndürülemez.

Hamileliğin ilk üç ayı içerisinde alkol tüketilirse ve bu süreçten sonra alkol alımı bırakılırsa bebekte hiç alkol tüketmeyen anne adaylarına göre FASD (Fetal Alkol Spektrum Disorder) görülme olasılığı ortalama 12 kat fazladır. Bunun dışında anne adayı eğer hamileliğin ikinci üç aylık döneminde de düzenli alkol tüketirse FASD görülme olasılığı 61 kat, hamileliğin tüm dönemlerinde düzenli alkol tüketilirse bu oran 65 kat artar. Yani hiç alkol tüketmeyen bir anneye oranla tüm hamileliği boyunca alkol tüketen bir annenin bebeğinde FASD görülme riski 65 kat fazladır.

Tüm bu detaylar göz önüne alındığında alkolün hamilelikte güvenli bir sınırı olmadığını söyleyebiliriz. Gebelikte alkol tüketmenin bebek için her zaman riskli bir yanı vardır ve alkol tüketilmediğinde Fetal alkol spektrum bozuklukları da görülmeyecektir. Alkol tüketimine bağlı olarak gelişen bu sendromları önlemenin tek yolu hiçbir türde alkol tüketmemektir. Bu risk bira, şarap, rakı gibi tüm alkollü içecekler için geçerlidir. Eğer düzenli alkol tüketen biriyseniz gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren alkolü bırakmak Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu riskini de azaltacaktır. Ancak bu riski göze almamak için gebe kalmaya başladığınız andan itibaren alkol tüketimini tamamen bırakmak en güvenli ve doğru hamle olacak, bebeğiniz fetal alkol spektrum bozuklukları görülmeden daha sağlıklı bir şekilde doğacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.