Gebe Kalmak İsteyenler İçin Beslenme Önerileri

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz çocuk sahibi olmanın artık zamanı geldiğini düşünüyorsanız, hamile kalabilmek için kendinizi bu sürece en az 4 -5 ay öncesinden hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlamanız gerekebilir. Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren hayatınızdaki birçok şey için değişiklik yapmanız gerekir. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi beslenme alışkanlıkları. Tükettiğiniz her bir yiyecek vücudunuzda farklı bir etki yaratır ve kimi besinler gebe kalma ihtimalinizi artırırken kimileri de bu ihtimali azaltabilir.

Gebe Kalmak İsteyenler İçin Beslenme Önerileri

  • Aşırı zayıflık ya da aşırı kilolu olmak ovulasyon (yumurtaların çatlaması) üzerinde etkilidir. Östrojen adı verilen kadınlık hormonu, ovulasyondan sorumludur. Eğer aşırı zayıfsanız östrojen seviyeniz azdır, tam tersi olarak eğer aşırı kiloluysanız östrojen seviyeniz fazladır. Bu iki durum da yumurtlama sürecini olumsuz etkiler. Bu yüzden eğer hamile kalmak istiyorsanız ideal kiloda olmanız işinizi biraz daha kolaylaştırabilir. Dikkat edeceğiniz ilk şey ideal vücut ağırlığınızı yakalamak olmalıdır.
  • Gebe kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren folik asit desteği alabilirsiniz. Ispanak, brokoli, marul, kuşkonmaz gibi folik asit kaynaklarını gebelik öncesi ve sonrasında tüketerek bebeğin gelişimine destek sağlayabilirsiniz.
  • Özellikle B kompleks vitaminler yumurtaların döllenmesi için yeterli ortamı sağladığı için bu tip vitaminlere günlük beslenme programında yer vermelisiniz.
  • Demir eksikliği gebe kalma olasılığını düşüren etkenlerden biridir. Eğer vücudunuzda yeterli oranda demir yoksa hem gebe kalma olasılığı azalır hem de gebelik dönemini komplike hale getirebilir. Et, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller gibi demir kaynaklarını gebe kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren sıkça tüketmenizi tavsiye ederim.

  • Taze meyve ve sebzeler de gebe kalmak için bol bol tüketmeniz gereken yiyeceklerden biri. İçerdikleri vitaminler ile bu süreçte ihtiyacınız olan çoğu vitamin ve mineral desteğini size sağlar. Özellikle turunçgiller, içerdikleri bio-flavanoidler sayesinde rahim kan dolaşımını artırarak döllenen yumurtaların rahim içinde tutunma olasılığını artırır. Ayrıca yine içerdikleri C vitamini sayesinde demir emilimini kolaylaştırır.
  • Omega-3 kaynaklarının da fertilite (doğurganlık) üzerinde olumlu etkileri bulunur. Haftada en az 3 öğün balık tüketmenizi öneririm. Gebelik sırasında da Omega-3 alımı bebeğinizi nörolojik gelişimine katkıda bulunacaktır.
  • Sigaranın vücudumuzda birçok zararlı etkileri vardır. Sigara tüketilmesi genital organları da olumsuz etkilemektir. Sigara yumurtalık fonksiyonlarını azalttığı gibi, implantasyonu da zorlaştırmaktadır. Sigara herkese zararlı olduğu gibi, gebe kalmak isteyenlerin kesinlikle uzak durulması gerekenler listesinin başında gelmektedir.
  • Sık olmaması koşuluyla ara sıra bir iki kadeh şarap belki tüketilebilinir, ancak gebe kalmak istiyorsanız alkol ve alkollü içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Alkol gebe kalma olasılığını düşürür ve oluşacak gebeliğide olumsuz etkiler.

Gebe kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren kadın doğum doktorunuzla ya da bir beslenme uzmanı ile görüşerek vücudunuzun hangi besinlere ihtiyacı olduğunu, hangi vitamin ve minerallerin takviye edilmesi gerektiğini görüşebilir ve bu süreci daha kontrollü bir şekilde sürdürerek gebe kalma olasılığınızı artırabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.