Emzirirken Hamile Kalmak Mümkün mü?

Toplumumuzda aile kavramı büyük bir önem taşıdığı için genelde çiftler ilk bebek ile ikinci bebek arasını çok uzun tutmamaya çalışırlar. Kimi çiftler kardeş ile arada en az 3-4 yıl yaş bırakmayı uygun bulurken kimi çiftler ise en erken ne zaman hamile kalabileceği konusunda araştırırlar. Ancak bir annenin doğum sonrası yeni bir hamilelik için ne kadar zaman içerisinde hazır olacağı, ikinci hamilelik için ideal zamanın ne olduğu konusu birçok farklı durumdan etkilenmekte. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi doğumdan sonra yeni bir doğum için arada en az 2 yıl olması gerektiği şeklinde. 2 yıllık süre annenin bebeğini 2 yıl emzirmesi ve hem vücudunun hem de rahminin yeni bir doğum için hazır olmasını beklemek için ideal uygun süredir..

35 yaşın üzerindeki gebeliklerde de risk artışı söz konusu olduğu için eğer anneni yaşı 35’in üzerinde ise tekrar gebelik için süre 1 yıl olarak belirlenmelidir. 2. Çocuk düşünülüyor ise arayı 5 yıldan daha uzun tutmamak ise başka bir öneri. 2 gebelik arasının kısa olduğu durumlarda, erken doğum, düşük, düşük kilolu doğumların riski artabilir. Ancak burada annenin anemik olması, depoladığı vitamin ve mineraller önem kazanır. Bu yüzden ilk doğumdan sonra yeterli ve dengeli beslenmeye önem vermeli, gerekli durumlarda vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Emzirmek Gebelikten Korur mu? 

Emzirmek gebelikten korur düşüncesi halk arasında yaygın bir inanış. Ancak bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır olarak verilebilir. Çok eskiden beri gelen inanışlara göre emzirmenin hamilelik potansiyelini azalttığı ileri sürülür ve emzirme dönemi bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılır. Ancak emzirmek kesinlikle modern bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Emzirme döneminde, hipofizden salgılanan prolaktin hormonu etkin bir şekilde süt salgılanmasını sağlar. Hormon bunu yaparken aynı zamanda yumurtlamayı da baskı altına alır. Bu baskı altına alış, bebeğin annenin kaynaklarından daha fazla yararlanabilmesi için annenin hamile kalmasını engellemeye çalışan mekanizmadır. Bu yüzden emzirmek, anneyi hamilelikten koruyabilir.  Buradaki kilit nokta ise adet kanamalarının başlangıç süresi. Doğumdan sonra adet kanamaları genel olarak 5 – 6 ay içerisinde gerçekleşir. Emzirmenin gebelikten koruması ise adetlerin başlaması ile sona erer. Yani tüm koşullar incelendiğinde;

  • Annenin adet kanamalarının başlamamış olması,
  • Bebeğin 6 aylıktan küçük olması
  • Bebeğin tam ya da tama yakın anne sütü ile besleniyor olması emzirmenin gebeliği engelleyici bir doğum kontrol yöntemi şeklinde davranabilmesi için gerekli koşullardır.

Sonuç olarak emziriyor olmanız hamile kalmanız için engel değildir. Eğer emzirirken adet görmeye başladıysanız gebelik oluşabilir, bu yüzden emzirmek belirttiğim koşullar dışında  tam olarak bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.