Eklampsi Nedir?

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsinin ciddi bir komplikasyonu olan eklampsi, hamilelik döneminde yüksek kan basıncının yol açtığı nöbetlere dayalı bir durumdur. Yaşanan nöbetler, baygınlığa , kol ve bacaklarda kasılmalara, geçici bir süre bilinç kaybına, şiddetli vücut sarsıntılarına, zararlı beyin faaliyetlerine yol açabilir. Anne ve bebeğin hayatını tehdit eden ciddi bir durum olan eklampsi, hamilelik döneminde ortaya çıktığında çoğunlukla acilen gebeliğin sonlandırılmasını gerektirir.

Eklampsi Ne Zaman Görülür?

Eklampsi nöbetlerinin büyük bir çoğunluğu genellikle doğum öncesinde ve doğumdan sonraki ilk 48 saat içerisinde görülür. Hamilelik döneminde ise hastalık, gebeliğin 20. haftasından sonra görülmektedir. Çok nadir de olsa gebeliğin 20. haftasından önce ya da doğumdan uzun bir süre sonra (2-3 hafta sonra) eklampsi krizlerinin görüldüğü de olmuştur.

Eklampsi Belirtileri Nelerdir?

Eklampsi preeklampsinin bir komplikasyonu  olduğu için semptomlar benzer olabilir. Yüz ve ellerde şişme, baş ağrısı, aşırı kilo alımı, mide bulantısı ve kusma, görme problemleri ortak semptomlardır. Ancak anne adayının eklampsi yaşadığını belirten en yaygın belirtiler aşağıdaki gibidir:

  • Nöbetler,
  • Bilinç kaybı
  • Epilepsi  nöbeti geçirir gibi titremek
  • Kas ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Sağ üst karın ağrısı

Eklampsi Tedavisi Nasıldır?

Anne adayında gebeliğin 37. haftasından önce preeklampsi teşhisi konulursa yatak istirahatı, ilaç tedavisi ya da hastanede tedavi gibi tedavi yöntemleri önerilir. Gelişebilecek nöbetlerin önüne geçebilmek için antikonvülsif ilaç türevleri kullanılır. Bununla birlikte antihipertansif ilaçlar ile kan basıncı yani yüksek tansiyon düşürülmelidir. Nöbet sırasında anne adayının solunum yolu kapanabileceği için solunum yolunun açılması oldukça önemlidir. Ayrıca anne adayının karaciğer – trombosit fonksiyonlarını düzeltmek için de gereken tedaviler verilir.

Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan preeklampsi veya eklampsi vakalarında kesin tedavi, anne adayının acilen doğuma alınmasıdır. Doğum sırasında eklampsi ise felç ile benzer belirtiler gösterdiği için teşhisi zor bir durumdur. Bilgisayarlı beyin tomografisi çekilerek kesin neden tespit edilebilir, tansiyon değerleri incelenerek kasılma riskini azaltma ve kan basıncını düşürme gibi tedavilerle durum kontrol altında tutulmaya çalışılır.

0 Yorumlar

Yorum Ekle

Yorum eklemek ister misiniz?
Buyrun, çekinmeyin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir