Doğum Dikiş İzlerinin Düzeltilmesi

Normal ve bazen vajinal doğum esnasında bebeğin vajinadan daha rahat bir şekilde çıkabilmesi için vajina girişinden anüse veya bacağa doğru vajina girişini genişletecek şekilde kesiler yapılır. Epizyotomi adı verilen bu kesiler sadece bebeğin vajinadan rahat geçişini sağlamak ile kalmaz, anüse doğru yırtıkların oluşmasını engeller, çevre dokuları korur. Ancak doğum sonrası epizyotomi yapılan bölge kötü bir şekilde iyileşmiş ya da iyi onarılmamış olabilir ve bu da anneyi rahatsız edecek boyutlarda iz kalmasına ( skar, nedbe dokusu ) yol açar. Bölgede meydana gelen iz kadının kendisine olan özgüvenini kaybetmesine, görüntüsünden dolayı cinsel isteksizlik duymasına, eşinden utanmasına ve ilişkiden kaçınmasına yol açabilir.

Doğum Dikiş İzlerinin Belirgin Olmasına Yol Açan Faktörler

  • Zor doğumlar
  • Doğum sonrası dikişlerin iltihaplanması
  • Doğum dikişlerinin tutmaması, kesi yerinin iyileşmemesi
  • Onarılmamış perine yırtıkları
  • Derin perine yırtıkları

Doğum Dikiş İzleri Nasıl Giderilir?

Perine Estetiği : Doğum dikiş izleri perine estetiği (Perineoplasti) adı verilen bir operasyon türü ile düzeltilebilir. Perine estetiği, perine adı verilen dış dudaklar ile anüs arasında yer alan vücut bölgesinde bulunan kesilerin estetik yönden onarılmasını sağlar. Ayrıca bu operasyon perine bölgesinin işlevsel açıdan çok daha iyi bir duruma gelmesine yardımcı olur.

Vajina Daraltma : Normal doğum ile vajina kanalında meydana gelen genişlemeler, bollaşma ya da sarkmalar vajinal relaksasyon sendromu adı ile bilinir. Bu sendrom hem kadında hem de erkekte cinsel isteksizliğe ve cinsel tatminsizliğe sebep olabilir. Doğumdan sonra vajinada kesikle birlikte oluşan vajinal relaksasyon sendromu, vajina daraltma ameliyatları sayesinde ortadan kaldırılarak vajinanın doğum öncesi boyutuna kavuşmasını, doğum dikiş izlerinin silinmesini sağlar. Ancak vajina daraltma operasyonu sonrasında yapılan yeni bir doğum vajinanın tekrar genişlemesine yol açabilir.

Perineoplasti : Perineoplasti yani genital estetik ile birlikte perine düzeltme, labioplasti (iç dudak estetiği), klitoral hudoplasti, vajina daraltma ve perine estetik ameliyatlarının tümünün bir arada yapıldığı bir operasyondur. Fonksiyonel bir ameliyat türü olan perineoplasti vajinanın estetik görünümünün düzelmesini sağladığı gibi vajina ağzının kapanmasını, büyük dudaklardaki kırışıklıkların büyük ölçüde azalmasını ve vajina girişinin sıkılaşmasını sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.