Boş Gebelik Nedir?

Hamilelik çiftler için heyecanlı ve çok keyifli bir dönem olsa da bazı durumlarda işler yolunda gitmeyebilir. Halk arasında su hamileliği olarak da bilinen boş gebelik, gebe kalan kadınların ortalama %15’inde görülen bir durumdur. Bu tür gebeliklerde, gebelik kesesi mevcut olup içinde bebeğe ait yapılar bulunmaz.

Boş Gebelik Neden Olur?

Sağlıklı ve normal bir döllenmede, döllenen yumurta hemen bölünmeye başlar. Döllenme tamamlandıktan ortalama dört beş gün sonra bölünme devam eder ve yumurta rahim duvarına yerleşir. Yumurtanın rahime yerleşme aşamasında birçok kadında implantasyon kanaması adı verilen bir yerleşme kanaması görülebilir. Tüm bu işlemler gerçekleştikten sonra hamilelik hormonları salgılanarak gebelik oluşumu başlar. Ancak kimi durumlarda embriyo gelişimi bu işlemler esnasında durur ve gebelik devam edemez. Boş gebelik oluşumunun en temel sebeplerinden biri fetüste görülen kromozomal anomalilerdir. 

Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Boş gebelik başlangıçta normal bir hamilelik ile aynı belirtileri verir. Anne adayında klasik hamilelik belirtilerinden olan baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik gibi belirtiler gözlenir. Kimi durumlarda boş gebelik oluşan hamileliklerin erken dönemlerinde kasıklarda ağrı, kramp ya da hafif kanamalar gözlenebilir. Başlangıçta her şey normal gibi görünse de bir süre sonra vücut hamileliği sonlandırır. Kadınlar bu durumu, miktarı normal adet kanamasından biraz daha fazla olan bir kanama şeklinde görür. Boş gebelik genellikle hamileliğin 7. haftasından sonra yapılan ultrason muayenesi sırasında teşhis edilir. 

Boş Gebelik Nasıl Sonlandırılır? 

Boş gebeliklerde kese genellikle kendiliğinden düşebilir. Bu gibi durumlarda kürtaj işlemine gerek duyulmadan hasta takip altına alınabilir. Bazı durumlarda ise vücut keseyi kendi kendine atamaz. Kesenin atılamadığı süreçte ilk tercih kürtaj olmalıdır. Boş gebelik ile karşılaşan kadınlar kürtaj olduktan yaklaşık iki hafta içerisinde tekrar yumurtlamaya başlar. Eğer çiftler isterlerse kadın bir sonraki adet dönemini geçirdikten sonra tekrar gebelik düşünülebilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.