Bebeğin Anne Karnında Duruş Pozisyonları

Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonları normal doğumu anlayabilmek için bilinmesi ve kavranması gereken bir durumdur. Çünkü bebeğin rahim içindeki duruşu, bebeğin normal yoldan dünyaya gelip gelemeyeceği konusunda bilgi verir. Bebeklerin büyük çoğunluğu, rahim içinde baş aşağı pozisyonda durur. Bebeğin vücudundaki en ağır kısmı başıdır, bu yüzden baş yer çekiminin etkisi ile anne karnı içinde baş aşağı pozisyona yerleşir. Bu pozisyon normal doğum için en kolay ve uygun doğum pozisyonudur. Hamileliğin 34. haftasında bebeklerin ortalama % 75 ‘i baş aşağı pozisyonda durur. Bu ortalama hamileliğin 40. haftasında % 95 gibi bir ortalamaya ulaşır. Bu sayede bebekler normal vajinal doğum için uygun pozisyona gelerek, doğum için itilmeye hazır bir duruşa geçerler. Ancak kimi durumlarda bebekler baş aşağı pozisyondan daha farklı pozisyonlarda da durabilirler. Bu gibi durumlarda doktor takibi ile kontroller sıklaştırılmalı ve gerekli görüldüğü durumlarda doğum sezaryen ile gerçekleştirilmelidir.

Bebeğin Anne Karnında Duruş Pozisyonları

1 . Fetal Prezentasyon

Prezentasyon kelimesi bebeğin rahim içinde önde gelen, bebeğin doğum kanalının hemen girişinde bulunan kısmını ifade eder. Bebeklerin ortalama % 95 ‘inin prezentasyonu başlarının tepe kısmı ile olup bu gelişe verteks geliş denir . Ancak kimi durumlarda bebeğin önde gelen kısmı başı değil poposudur. Bu gelişe ise makat geliş adı verilir. Kendi içinde farklı türleri vardır. Çok küçük bir olasılıkta ise bebeklerde önde gelen kısım bebeğin alnı, eli, ayağı, yüzü ya da omzu olabilir.

2 . Fetal Duruş

Fetal duruş, bebeğin uzun aksı ile annenin uzun aksı arasındaki ilişkidir. Normal şartlarda bu iki aksın birbirine paralel olması, yani bebeğin kafasının aşağıda poposunun yukarıda olması ya da tam tersi olması gerekir. Bu duruş longitudinal duruştur. Eğer her iki aks birbirine paralel değil de dik ise, bu anormal bir durumdur. Yani bebek anne karnında yan bir şekilde durmaktadır. Bu durumda nadiren Conduplicato Corpore gelişebilir ve normal vajinal doğum gerçekleşemez.

3 . Fetal Pozisyon

Fetal pozisyon anne pelvisi ile prezentasyonun ilişkisini belirler. Ön ya da arka, sağ ve sol diye adlandırılır. Bebeğin anne karnındaki tüm duruş şekilleri doğumun seyrini direkt olarak etkileyen bir faktördür. Bu yüzden gebeliğiniz boyunca düzenli kontrollerinizi yaptırmalı ve doğum şeklinizi belirlemek için doğuma yakın dönemde bebeğinizin rahim içindeki duruşunu takip ettirmelisiniz.

Günümüzde artık riskli olduğu için uygulanmayan, bebeğin pozisyonunun dışarıdan değiştirilebildiği eksternal versiyon vardır. Bu yöntem başarılı olabilse de anne bebek açısından riskli olabildiği için günümüzde tercih edilmemektedir. Eksternal versiyonun özellikle plasenta dekolmanına (plasentanın yerinden ayrılması) yol açması en önemli dezavantajıdır. Ayrıca ayaktan tutularak bebeğin içeriden çevrilmesi yöntemi (internal versiyon) de yine riskli olduğu için günümüzde tercih edilmeyen yöntemler arasındadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.