Asherman Sendromu

Halk arasında rahim içi yapışıklık olarak bilinen asherman sendromu, rahim iç kısmında meydana gelen yapışıklıklar olarak tanımlanır. Daha çok gelişmemiş ülkelerde ortaya çıkan bu sendromun en önemli sebeplerinden biri rahim içine uygulanan kürtaj gibi cerrahi girişimlerdir. Bir tip girişimlerde eğer işlem sırasında bir enfeksiyon durumu varsa, işlem sonrası enfeksiyon oluşursa ya da içeride bir parça kalırsa rahim içerisinde nedbe dokusu oluşarak yapışıklık meydana gelebilir. Bunun dışında eski usul teknikler ile özensiz yapılan işlemler de endometrium tabakasının derinliklerine zarar verir. Bu durum da yapışıklık olma riskini artırır.

Kimi zaman cerrahi işlem olmaksızın, örneğin şiddetli pelvik iltihaplanma, tüberküloz, schistosomiasis adı verilen bir parazit enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar sonucu da Asherman sendromu gelişebilir.

Asherman Sendromu Belirtileri

Asherman sendromunun anlaşılabilmesi için daha önce görülmeyen şikayetlerin kürtaj gibi rahim içi müdahalelerden sonra ortaya çıkması gerekir. Adet kanamasının kesilmesi, adet kanaması yoğunluğunun azalması, tekrarlayan düşükler ve infertilite Asherman sendromu belirtileri arasında yer alır.

Asherman Sendromu Tanı ve Tedavisi

Asherman Sendromu tanısında genellikle jinekolojik muayene esnasında anormal bir durum saptanmaz. Asherman sendromunun teşhis edilebilmesi için ultrason da tek başına yeterli değildir. Ultrasonografide endometrium genelde normale yakın görülür ancak rahmin içine sıvı verilerek ultrason yapıldığında rahim içerisinde meydana gelmiş olan yapışıklıklar gözlenebilir. Tüm bunlarla birlikte sendromun kesin tanısı  histerosalpingografi (HSG, rahim filmi) ile sağlanır.

Asherman Sendromu’nun tedavisi histeroskopi yöntemi ile yapılır. Eğer sendrom kadında kısırlığa ya da adet görülmemesine sebep oluyorsa kesinlikle tedavi edilmelidir. Tedavi cerrahi yolla yapılır. Histeroskopik yöntem ile mümkün olan işlemde yapışıklıklar kesilir ve tedavi edilir.

Cerrahi işlem uygulandıktan sonra, tekrar herhangi bir yapışıklık olmasını engellemek için hastanın belirli bir süre için spiral ya da balon kullanması gerekebilir. Ayrıca hastaya östrojen hormonu verilerek endometrium tabakasının gelişmesi sağlanabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.