Amniyotik Band Sendromu Nedir?

Bebeğin içerisinde yüzdüğü amniyon sıvısı ile dolu olan amniyon zarının fetal dokulara dolanması ya da yapışması sonucu oluşan amniyotik band sendromu nadir görülen, ancak görüldüğünde bebekte el, ayak ve parmaklarda kopmaya veya ilerlemesi halinde bebeğin ölmesine sebep olabilen ciddi bir problemdir.

Amniyotik Band Sendromu Neden Olur?

Amniyotik band sendromunun arkasındaki nedenler tam olarak bilinemese de doğum sonrası ve kürtaj sonrası enfeksiyonların sebep olabileceğine dair görüşler yüksektir. Ayrıca amniotik band sendromunun hamileliğin erken dönemlerinde amniyon rüptürü ile başlayabileceğide düşünülmektedir.

Amniyotik Band Sendromu Komplikasyonları

Komplikasyonların şiddeti anne adayından anne adayına değişiklik gösterebilir. Kimi gebeliklerde bebek herhangi bir sorunu olmadan dünyaya geldiği gibi, kimi gebeliklerde dramatik sonuçlar doğurabilir. Amniyotik band sendromunun ortaya çıkardığı komplikasyonlardan bazıları şu şekildedir:

  • Amniyotik band sendromu, bantların ayak ya da  parmakları sarması sonucu amputasyona sebep olabilir.
  • Bebek anne karnında ayakları bağlı bir şekilde gelişebilir.
  • Eğer amniyon zarı yüzü sararsa, yarık dudak sorununa sebep olabilir. Bebek doğduktan sonra bu sorunu tedavi etmek mümkündür.
  • İleri durumlarda, bantlar karın kusurları ya da hayati organların etrafında kan damarlarının daralmasına yol açabilir.
  • Eğer bantlar göbek kordonu boynuna dolanırsa hayati tehdit içerebilir.

Amniyotik band sendromu genelde tekrarlamayan bir durumdur. Eğer bir bebekte amniyotik band sendromu görüldüyse diğer gebeliklerde benzer durumun görülme riski düşüktür.

Amniyotik Band Sendromu Tedavisi

Amniyotik band sendromunun tedavisi konusunda yapılacak çok fazla bir şey yoktur. Eğer hastalık ileri formdaysa, fark edildiğinde gebeliğin sonlandırılması düşünülebilir. Eğer hafif formlarda fark edildiyse anne karnında cerrahi girişim ile bantların kesilmesi planlanabilir. Bantların bebekte herhangi bir yaralanmaya sebep olmayacağı durumlarda cerrahi durumlar tavsiye edilmez. Eğer bant tehdit içeriyorsa ve yüz deformiteleri gibi ciddi sorunlara yol açabilecek noktadaysa fetoskopik cerrahi önerilir. Her koşulda doktorunuz ile durumu yakından takip etmeniz ve onun herhangi bir ileri yaralanma ihtimalini önlemek için önereceği çözüme göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.