Ağrılı Adet Görme (Dismenore) Nedir?

Adet gören kadınların büyük bir çoğunluğunun yaşadığı dismenore ( ağrılı adet görme ), adet kanaması öncesinde ya da kanama esnasında kasıklarda meydana gelen kramp tarzı ağrılara denir. Primer ya da sekonder olabilecek dismenorede, primer dismenore adetin ilk görülmeye başlamasından itibaren ortaya çıkar ve 25 yaş civarında ya da doğum yaptıktan sonra azalır ya da ortadan kaybolur. Primer dismenorenin altında yatan patalojik bir neden yoktur. Ancak sekonder dismenore ağrılı periodlara yol açar ve genellikle spesifik bir hastalığın habercisidir. 

Dismenore Nedenleri 

Adet esnasında , rahim içerisinde biriken kanı dışarıya atabilmek için rahim kasları kasılır ve bu kasılmalar ağrılara yol açar. Bu kasılmalar esnasında rahim kasılmalarından sorumlu olan prostaglandin adı verilen maddeler salgılanır. Eğer bir kadında primer dismenore varsa, prostoglandin maddelerinin üretimi fazla demektir. Sekonder dismenoreye ise pelvik iltihabi hastalıklar, rahim ağzında darlık, rahim içi tümörler (myom), endometriozis ya da uterus pozisyonunun anormallikleri gibi problemler neden olabilir. 

Dismenore Belirtileri

  • Bağ ağrısı
  • Sırt ağrısı
  • Mide bulantısı – kusma
  • Baş dönmesi
  • Bacakların iç yüzlerinde aşırı hassasiyet

Dismenore gören kadınların ortalama % 10 ya da % 15 ‘inde şikayetler ağırdır. Günlük hayatı etkileyecek düzeyde şiddetlidir. Eğer görülen ağrılar; her zamankinden daha şiddetli yaşanıyorsa, 2 -3 günden daha fazla sürüyorsa, normal zamanında gerçekleşen adet kanamasına eşlik etmiyorsa ve her zaman yaşanan ağrılardan daha farklıysa mutlaka uzman bir hekimin kontrolünden geçerek problemin kaynağının bulunması ve tedavi uygulanması gereklidir. 

Dismenore Tedavisi 

Eğer dismenore ile birlikte görülen ağrılar orta şiddetli ise genelde ağrı kesiciler ile önlenebilir. Bu tip durumlarda ( eğer adet de düzenli ise ) kişi, adet ağrısının başlamasını beklemeden, adetten birkaç gün önce ağrı kesici kullanmaya başlayarak ağrıların şiddetini azaltabilir. 

Eğer adet dönemi şiddetli ağrılar ile geçiyorsa bu durumda karın bölgesine sıcak kompres uygulaması ile yatak istirahati yapılmalıdır. Bir diğer tedavi yöntemi ise doğum kontrol hapı kullanımıdır. Doğum kontrol hapları ağrıdan sorumlu olan prostaglandin maddelerini azaltarak krampların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Yine farklı bir tedavi yöntemi olarak, ağrıların şiddetli olduğu durumlarda enjeksiyon  ağrı kesiciler kullanılabilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.