Adet Gecikmesi Neden Olur?

Görüldüğünde endişe ve kaygı duymaya yol açan adet gecikmesi, kadınlar arasında yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Adet rotarı, mens gecikmesi, aybaşı gecikmesi, regl gecikmesi gibi farklı isimlerle de anılan adet gecikmesi yaşandığı durumlarda akla ilk olarak gebelik ihtimali gelir. Ancak gebeliğin olmadığı ortaya çıktığında ise altında yatan diğer sebeplerin bulunup araştırılması hastanın sağlığı açısından önem taşır.

Adet Gecikmesi Nedir?

Sağlıklı, üreme çağındaki bir kadın hamilelik dönemi haricinde, ayda bir kez adet kanaması yaşar. Bu süre dünya genelinde 24 – 31 gün arası olarak belirlenmiştir. Genellikle 3 -7 gün arası süren adet kanamasında, iki adet arası sürenin 21 günden kısa ya da 35 günden uzun olması adet düzenliğine işaret eder. Yılda bir kaç kez adet düzensizliği yaşamak normal görülebilir ancak sıkça görülen düzensizlikler vücutta yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu gösterir. Özellikle adet kanamasının normalden geç olması, sürenin bir hafta on güne kadar uzaması dikkate alınması gereken bir durumdur. 

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet gecikmesi dendiğinde akla ilk olarak hamilelik gelir. Bununla birlikte stres, yaşam ve iş koşullarında meydana gelen değişiklikler, bazı hastalıklar, kullanılan bazı hormonal ilaçlar, yumurtlama düzensizlikleri, doğum kontrol hapları, doğum kontrol iğneleri, progesteron hapları vb. adet gecikmesine yol açabilir. Bunlar dışında kilo alma ya da kilo verme, aşırı egzersiz yapma, tiroid hastalıkları, emzirme, depresyon, prolaktin (süt hormonu) yüksekliği, anoreksia ve bulumia gibi beslenme bozuklukları da adet gecikmesine sebep olabilir. 

Adet Gecikmesinin Tedavisi 

Adet gecikmesinde tedavi süreci, hastalığın altında yatan faktöre uygun olarak planlanır. Örneğin eğer gecikmenin sebebi stres ise stres faktörleri ortadan kaldırılarak adet takibe alınabilir. Eğer sebep bir ilaç kullanımı ise ilaç değişikliğine gidilebilir. Adet gecikmesine genellikle stres, aşırı kilo ve yumurtlama düzensizlikleri sebep olduğu için bu faktörlerin iyileştirilmesi adetin de düzelmesine yardımcı olacaktır. Bu aşamada uzman bir doktor tarafından yapılan muayene ve tahliller baz alınır. Gecikmeler, rahim içinde ya da rahim ağzında olan miyomlar, polipler, yumurtalık kistleri gibi oluşumlardan kaynaklanıyorsa hastaya ilaç ya da cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Eğer adet gecikmesine dair herhangi bir sebep bulunamadıysa hastaya bazı durumlarda adet söktürücü ilaç verilebilir. 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.